RC Szczecin przekazał sprzęt medyczny dla Hospicjum

RC Szczecin przekazał sprzęt medyczny dla Hospicjum

Trzynaście koncentratorów tlenu, cztery asystory kaszlu oraz dwanaście ciśnieniomierzy zegarowych otrzymała Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie. Ten sprzęt medyczny wartości 146 tysięcy złotych ufundował Rotary Club Szczecin w ramach zrealizowanego we współpracy z innymi klubami Global Grantu nr GG2099379.

We wrześniu 2019 r. w Rotary Club Szczecin pojawił się pomysł, by zorganizować kolejną pomoc dla Hospicjum. Członkowie klubu postanowili zrealizować projekt pod nazwą „Sprzęt medyczny dla przedłużenia życia i polepszenia jego komfortu”. Global Grant dla Hospicjum był międzynarodową akcją, w której RC Szczecin, wspólnie z klubami zagranicznymi z Niemiec (RC Ueckermuende Pasewalk- Stettiner Haff, RC Bernau bei Berlin, RC Brandenburg/Havel, RC Ludwiglust, RC Prenzlau,  klubem z Węgier ( RC Budapest – Margitsziget ), klubami z Polski ( RC Bydgoszcz Brda, RC Koszalin, RC Wolsztyn ) i Dystryktami z Polski i z Niemiec oraz przy udziale Rotary  Foundation z USA udało się zebrać kwotę 146 tys. PLN. W dniu 24 marca 2021 r. w oficjalnym przekazaniu sprzętu medycznego dla Hospicjum ze strony RC Szczecin uczestniczyli Zbigniew Najmowicz, prezydent RC Szczecin oraz dwaj past prezydenci – Mirosław Moroz i Remigiusz Kowalski. Sprzęt medyczny podarowany przez RC Szczecin  trafił do Hospicjum w najbardziej potrzebnym momencie, w okresie pandemii,  która mocno ograniczyła hospicjum możliwości pozyskiwania wsparcia z różnych stron.

 

Na fot. Prezydent RC Szczecin Zbigniew Najmowicz przekazuje „Akt Darowizny”  Prezes Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Kindze Krzywickiej. 

 

Od 2006 roku Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych  w Szczecinie działa na rzecz Pacjentów cierpiących z uwagi na nieuleczalne i terminalne schorzenia, którym świat medycyny nie jest w stanie wiele zaproponować. Sprawowanie 24-godzinnej opieki, wspieranie socjalne czy zapewnienie specjalistycznego sprzętu medycznego, to elementy o wielkim znaczeniu dla Rodzin Hospicyjnych. Szczególnie sprzęt medyczny, dający poza szpitalną wolność, gwarantujący, że dziecko może pozostawać w swoim miejscu zamieszkania, a nie przewożone z oddziału na oddział – nie da się przecenić. Jego cena przekracza możliwości finansowe przeciętnej rodziny znajdującej się pod opieką Hospicjum – inne zobowiązania, konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, uniemożliwia częstokroć pracę zawodową obojga rodziców. I wówczas wsparcie ze strony Hospicjum okazuje się bezcenne. Ale Hospicjum nie jest w stanie realizować wszystkich zakupów sprzętowych samodzielnie. Środki przekazywane na sprawowanie opieki przez Narodowy Fundusz Zdrowia zawsze są za małe, muszą być uzupełniane i to w wysokim procencie dodatkowymi kwotami przekazywanymi przez ludzi o wielkich sercach.

Wszelkie dary uzupełniające zasoby sprzętowe Hospicjum pozwalają na realizowanie opieki nad Pacjentami na poziomie odpowiadającym ich potrzebom. W tym momencie pod opieką Fundacji znajduje się prawie 180 osób, w tym wielu z nich wymaga takiego właśnie sprzętu.

Rotary Club Szczecin od piętnastu lat wspiera Hospicjum. Już na samym początku w 2006 r.  została zorganizowana akcja charytatywna z której dochód w wys.  32 tys. PLN został  przekazany na dofinansowanie zakupu pierwszego samochodu osobowego dla lekarzy i personelu medycznego Hospicjum. Kolejny rok to wielka akcja  całego klubu RC Szczecin – wielki koncert i występ w lutym 2008 r. znanego gitarzysty i muzyka m. in. Zespołu King Crimson Gordona Haskela.  Rotary Club Szczecin zebrał wówczas i przekazał  do Hospicjum kwotę 81 tys. PLN, która została przeznaczona na zakup sprzętu medycznego  dla ratowania małych podopiecznych Hospicjum. Kolejne lata 2009 -2012 to zakup kolejnego sprzętu (asystory kaszlu, pompy infuzyjne i inne) na wartość ok. 91 tys. PLN. W okresie 2006 – 2012 r. Rotary Club Szczecin przekazał  na zakup aparatury medycznej  ok. 205 tys. PLN .

Dodatkowo  jesienią 2007 r. powstała w naszym klubie idea wsparcia rodzin hospicyjnych, które opiekując się  nieuleczalnie chorymi dziećmi potrzebowały pomocy, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Tak zrodziła się akcja, która trwa  nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Święta Bożego Narodzenia w 2020 r. już po raz czternasty, objęte były akcją pomocy biednym rodzinom i ich dzieciom, gdzie dostarczyliśmy rodzinom hospicyjnym różne towary takie jak produkty żywnościowe pierwszej potrzeby, chemię gospodarczą, ale także świąteczne produkty, słodycze , owoce i inne niezbędne na świątecznym stole za kwotę ok. 50 tys. zł. Łącznie przez czternaście lat RC Szczecin kupił towary spożywcze i chemię  gospodarczą na kwotę  ok. 280 tys. PLN.

Mirosław Moroz, RC Szczecin

Fot. z arch. RC Szczecin

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.