RC Stargard – nowy klub w Dystrykcie 2231

RC Stargard – nowy klub w Dystrykcie 2231

Pierwsze spotkanie informacyjne klubu odbyło się w lipcu 2019 roku z mojej i Grzegorza Kotyńskiego inicjatywy. Potem odbyliśmy szereg innych spotkań z osobami, z którymi chcieliśmy stworzyć taki klub. Gdy zebraliśmy już grupę zaczęliśmy się regularnie spotykać. Wtedy to zarejestrowaliśmy się w KRS i ostatecznie w kwietniu 2021 staliśmy się oficjalnie Klubem Rotary Stargard. Jest to pierwszy klub Rotary w powojennej historii naszego miasta. Grupa założycielska liczy 8 osób a klub 20 osób.

 

Pomimo, że jesteśmy młodym klubem to mamy na swoim koncie szereg udanych akcji. Najważniejsze z nich to pomoc w rehabilitacji 7-letniej Julki z porażeniem kończyn której ufundowaliśmy turnusy i rehabilitację oraz zakup niezbędnego sprzętu. Mamy nadzieję, że po pewnym czasie Julka będzie mogła sama o własnych siłach stanąć na nogi i zrobić pierwszy krok.

 

Zafundowaliśmy także stypendium dla młodej trębaczki – uczennicy Szkoły Muzycznej w Stargardzie. Wsparliśmy również organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Młodzików w Zapasach.

 

Nasze dotychczasowe działania nie były skierowane tylko do społeczności lokalnej. Pomogliśmy też w leczeniu polskiego przewodnika turystycznego we Lwowie oraz wsparliśmy polską szkołę na Litwie.

 

Naszym klubem wprowadzającym jest Rotary Club Szczecin. Jest to także klub, z którego się wywodzę i miałem zaszczyt być prezydentem w RC Szczecin w kadencji 2018 – 2019. Zostałem także wybrany na charter Prezydenta naszego klubu.

 

Spotkanie charterowe odbyło się w dniu 4 czerwca 20201 roku. Wziął w nim udział Gubernator Dystryktu Janusz Koziński. Cotygodniowe spotkania odbywają się we wtorki o godz. 18.00 w Miejskim Browarze Stargard.

 

Tomasz Brejdak, Charter Prezydent RC Stargard

Fot. z arch. RC Stargard

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.