RC Lublin funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów

RC Lublin funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów

Rotary Club Lublin inwestuje w talenty muzyczne! Rotarianie fundują stypendia dla najzdolniejszych uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.  Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Wsparcie trwa już drugi rok. Pomysłodawcą idei grantu jest Past Prezydent Klubu i absolwent szkoły – Zbigniew Martyniuk.

W tym roku, RC Lublin, ma honor wesprzeć czworo muzyków: Jakuba Wójcika – ucznia w klasie kontrabasu, altówki i kompozycji, Krzysztofa Goliszka, który uczęszcza do klasy fortepianu i kompozycji, gitarzystę – Kornela Klamuta i Natalię Dalmatę – uczennicę klasy saksofonu.

Jak zapewnia dyrektor szkoły – pani Honorata Pukos, to bardzo zdolni młodzi ludzie – nauce i ćwiczeniom poświęcają bardzo dużo czasu i energii. A nie jest to proste, ponieważ indywidualne zajęcia w Szkole Muzycznej muszą łączyć z codziennymi, obowiązkami w swoich szkołach ogólnokształcących.

Natłok zajęć powoduje, że wszyscy są doskonale zorganizowani i nie tylko znajdują czas na naukę w dwóch szkołach, ale jeszcze na rozrywkę i inne dodatkowe zajęcia. Czy wszyscy będą dalej kształcić się muzycznie? Na to pytanie dzisiaj chyba jeszcze im trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale Pani Dyrektor zdradza, że Jakub i Krzysztof myślą o studiowaniu kompozycji, a Natalia już dostała propozycję studiowania nauki gry na saksofonie na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Na razie jednak przed nimi codzienność szkolna, bo przecież nawet najlepszych nie ominą, sprawdziany, zaliczenia i przede wszystkim zdobywanie jak najlepszych ocen.

Wojciech Brakowiecki
Prezydent RC Lublin

Fot. z archiwum Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Lublinie.

Na zdjęciu – od lewej: Jakub Wójcik, Krzysztof Goliszek, Kornel Klamut, Natalia Dalmata.

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.