Rotarianie z RC Jelenia Góra gościli młodzież z Ukrainy

Rotarianie z RC Jelenia Góra gościli młodzież z Ukrainy

W dniach 10-18 grudnia w Jeleniej Górze przebywała 15 osobowa grupa utalentowanej młodzieży z ukraińskiej miejscowości Równe. Młodzież przyjechała z opiekunami na zaproszenie RC Jelenia Góra, w ramach wspólnego projektu RC Jelenia Góra i Rotaract Klubu Równe – wymiany kulturalnej „Open World” Polska-Ukraina.

 

Celem projektu było przedstawienie dzieciom z Ukrainy jak wygląda życie w Europie. Pokazanie im niesamowitego świata kultury i tradycji Dolnego Śląska. Do założeń projektu należało promowanie współpracy między Polską a Ukrainą, zachęcanie młodych ludzi do dzielenia się pomysłami i projektami, rozwijanie osobistych relacji między dziećmi z Polski i Ukrainy oraz zachęcanie młodych ludzi do podróżowania i odkrywania świata.

 

Pomysł projektu pojawił się u Wiktora Pasicznyka z RC Równe i znalazł wsparcie u członków RC Jelenia Góra, gdy przebywali w Równem w maju 2016 roku.

Inicjatywę udało się zrealizować dzięki pomocy Rotarian – Henryka Kozieji, który zapewnił zakwaterowanie i pobyt w swoim „Hotelu Cieplice” w Jeleniej Górze, logistykę i transport zapewnił Wojciech Chadży, program pobytu Zbigniew Byczko i RC Jelenia Góra. Ze strony ukraińskiej w projekcie uczestniczył Viktor Pasichnyk z RC Rivne, Mirosława Nowosilska z RC Lwów Kniażyj oraz Rotaract Klub Rivne.

Podczas swojego pobytu w Polsce młodzież odwiedziła m. in. Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskie, Park Miniatur, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze, SPA Centrum Termy Cieplice a także po drodze do Wrocławia – Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ. Odbyło się też spotkanie się z młodzieżą jeleniogórską w Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego. Młodych gości z Ukrainy przyjął również Prezydent Miasta Jelenia Góra – Marcin Zawiła. Podczas spotkania z prezydentem ukraińską młodzież nagrała lokalna jeleniogórska Telewizja DAMI. RC Jelenia Góra zaprosił także dzieci na wigilię w Pałacu Staniszów. Była to okazja to wymiany tradycji i kultury naszych krajów. Wieczór uświetniły występy wokalne i taneczne. Tańce tradycyjne, kolędy i utwory świąteczne wykonywane naprzemiennie przez naszą i ukraińską młodzież były przepiękne i sprawiły ogromną przyjemność wszystkim uczestnikom kolacji. Pod koniec wieczoru do grzecznych dzieci zawitał Mikołaj wręczając paczki.

Goście z Ukrainy byli także w Czechach, gdzie odwiedzili ośrodek narciarski w Harrachowie. We Wrocławiu młodzież z wymiany wzięła udział w ceremonii zakończenia roku Wrocław – europejską stolicą kultury oraz w Wigilii Wielu Narodów zorganizowanej przez RC Wrocław.

Podsumowując pobyt dzieci trzeba podkreślić, ze założone cele zostały osiągnięte. Radość i wiele atrakcji podczas pobytu dzieci z kraju w którym toczy się wojna. Przebywająca w Polsce młodzież miała okazję poznać kulturę, tradycje i historię naszego kraju. Wielu z tych młodych ludzi, po tym pobycie, chce nauczyć się języka polskiego i jeszcze raz przyjechać do Polski. Projekt zakończył się sukcesem i z pewnością będzie kontynuowany. Wiosną przyszłego roku na Ukrainę w ramach wymiany pojedzie młodzież z Jeleniej Góry.

Tekst i fot. Zbigniew Byczko

RC Jelenia Góra

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.