RC Giżycko – Niemiecko – Polska pomoc dla Ukrainy

RC Giżycko – Niemiecko – Polska pomoc dla Ukrainy

Po agresji Rosji na Ukrainę wysłaliśmy emaile z prośbę o pomoc do członków komitetu ICC Niemcy – Polska. Naszą prośbę bardzo aktywnie wsparł Horst Roepenack. Odzew ze strony niemieckich klubów i członków komitetu był ogromny i zaskoczył nas całkowicie. Zaproponowali zarówno pomoc finansową jak i rzeczową. Ze względu na znajomość języka koordynacją w naszym klubie zajmuje się koleżanka Evelyna Jelec. Znaczną część chętnych do pomocy niemieckich klubów przekierowaliśmy do klubów bliżej granicy z Ukrainą – RC Zamość Ordynacki, RC Zamość i RC Jarosław oraz kluby angielskie do Gubernatora Elekta Piotra Jankowskiego.

Obecnie współpracujemy blisko z dwoma niemieckimi dystryktami D 1890 i D 1820.

RC Otterndorf-Land Hadeln, RC Cuxhafen, RC Hamburg-Hansa i RC Hamburg-Haake z Dystryktu 1890 przekazały nam pieniądze na pomoc Ukrainy i zainicjowali Grant swojego Dystryktu. Koordynatorami współpracy tych klubów z RC Giżycko są Klaus – Gerrit Gerdts i Dr Jan Haase. Na razie z tych pieniędzy zakupiliśmy agregaty prądotwórcze, walkie-talkie, latarki czołowe wraz z dużą ilością baterii do nich, artykuły spożywcze i higieniczne dla małych dzieci, środki medyczne i kuchenki gazowe. Bardzo dziękujemy koledze Wackowi Olszewskiemu i załodze apteki „Nowa” w Giżycku, panu Piotrowi Kuźb, pani Dagmarze John i pracownikom sklepu Intermarche w Giżycku oraz kierowniczce „Biedronki” pani Monice za pomoc.

Bardzo aktywnie do pomocy Ukrainie włączyły się również kluby Dystryktu 1820 RC Hanau -Maintal i RC Frankfurt/M.-Römer. Koordynatorami z ramienia swoich klubów są Michael Köttner i Max Köttner. Od tych klubów otrzymaliśmy 5 profesjonalnych generatorów prądu wraz z oprzyrządowaniem (przedłużacze na bębnach, rozdzielacze, kanistry, olej itd.), powerbanki solarne i walkie-talkie o dużym zasięgu. W drodze do nas jest następny ładunek od nich ze sprzętem chirurgicznym i lekami do szpitala w Winnicy, mlekiem następnym dla niemowląt i innymi potrzebnymi artykułami dla małych dzieci – cała ciężarówka darów.

Serdecznie dziękujemy prezydentom i członkom niemieckich klubów za ogromne zaangażowanie i pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy.

Dary przekazaliśmy miastu partnerskiemu Giżycka Dubno, klubom Rotary Dubno i Lviv oraz szpitalowi we Lwowie. To wbrew pozorom nie było logistycznie łatwe. Najpierw magazyn w Hotelu Europa (Asia i Maciek Dzenis), pakowanie i opisywanie po ukraińsku zawartości paczek, potem samochodami i ciężarówkami dowóz do miejsca transportu. Transport organizowali pan Jan Pik ze Związku Ukraińców w Polsce – ognisko w Giżycku i kolega Łukasz Grabarczyk – RC Olsztyn. W Ukrainie dary do dalszego rozprowadzenia przejęli Rotarianie Gena Krojczyk (RC Lviv) i Mykola Mandziuk (RC Dubno) i to oni nas również informują o najpilniejszych potrzebach.

Bardzo im dziękujemy i podziwiamy. Wszyscy członkowie naszego Klubu angażują się w pomoc Ukrainie i uchodźcom, którzy trafili do Giżycka. Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz jest mocno zaangażowany w pomoc. Przekazujemy dla uchodźców rzeczy potrzebne na co dzień, pomagamy miastu w wyposażeniu mieszkań dla kolejnych osób przybywających do Giżycka. Dwóch naszych kolegów (Marek Stawicki i prezydent klubu Jerzy Banach) udostępniło swoje mieszkania uchodźcom.

Evelyn Jelec i Joanna Dzenis, RC Giżycko

Fot. z arch. RC Giżycko

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.