7 rocznica działalności RC Białystok

7 rocznica działalności RC Białystok

W poniedziałek 30 stycznia 2023 roku w gościnnych progach Hotelu Hampton by Hilton w Białymstoku obchodziliśmy „okrągłą” siódmą rocznicę naszego czarteru – przyjęcia do Rotariańskiej Rodziny. Klub Rotary Białystok powstał najpierw w 2015 roku jako klub satelicki Klubu Rotary Łódź. Koledzy z Łodzi pomogli nam zbudować fundamenty i w drugiej połowie 2015 prace nad utworzeniem naszego Klubu nabrały rozpędu. Gubernatorką naszego Dystryktu wtedy była Barbara Pawlisz, szkolenia prowadził Piotr Wygnańczuk, a pierwszym Prezydentem RC Białystok został Andrzej Kuźmicki. Przez te 7 lat przeprowadziliśmy ponad 26 projektów o mniejszej lub większej skali, wszystkie są głęboko w naszym sercu. Wraz z projektami prowadzonymi w toku udało nam się do tej pory zebrać prawie 700 tys. złotych i znacząco wpłynąć zarówno lokalnie w Białymstoku jak i również w innych krajach. Spotkanie rozpoczęliśmy oficjalnie hymnami Polski a następnie hymnem Rotary. Odsłuchaliśmy także nagrania życzeń od naszych przyjaciół, Prezydenta RC Łódź 2015-2016 Henryka Dudka, klubów braterskich z Druskiennik Gintautas Radvilavičius z Modin Sigal Peleg, Pninat Raanana Reuven Arie Nehmad oraz Kowna Aivaras Krasuckas. Życzenia i miłe słowa przekazała nam także Dyrektor Rotary Lena J. Mjerskaug. Na ekranie prezentowaliśmy nasze projekty wraz ze zdjęciami, przywołały one mnóstwo wspomnień i emocji wśród naszych członków klubu, ale też i zaproszonych gości. W 2022 roku, dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi Klubami z Polski, USA i Litwy zakupiliśmy nowoczesne specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, z najwyższej światowej półki, umożliwiające prowadzenie skomplikowanych i wielogodzinnych operacji skolioz u dzieci z naszego podlaskiego regionu, sprzęt już kilka dni po przekazaniu do kliniki rozpoczął swoją pracę! Już od kilku lat prowadzimy projekt edukacji dzieci z domów dziecka w Białymstoku, w tym roku objęliśmy tym programem rekordową ilość podopiecznych. W planach chcemy także zorganizować kolejne Charytatywne Turnieje Piłkarskie, rozbudować nasza VR Art. Gallery w świecie rozszerzonej rzeczywistości poprzez organizacje wystaw także związanych ze sztuką kobiet oraz aby uczcić 80 lecie powstania w Getcie Białostockim wspólnie z Klubem RC Modiin z Izraela zorganizować webinar „Historia i spuścizna Liceum Hebrajskiego w Białymstoku”.

Gościliśmy także znakomite osoby. O obecnej Prezydent Rotary Jennifer Jones opowiedział nam Piotr Jankowski, Gubernator Dystryktu 2231. Piotr także mówił dużo o klubach i służbie klubowej w Polsce, o wielkim wysiłku naszego Dystryktu i przede wszystkim naszych klubów w Polsce w tym trudnym czasie, w którym żyjemy. Od samego początku brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, nasze Dystrykty i Polski i Ukraiński, które były ze sobą złączone do 2016 roku, rozpoczęły trwająca do dziś pracę i projekty pomagające Ukrainie w tym trudnym czasie. Lista projektów jest bardzo długa i zabrakłoby czasu by je wszystkie wymienić, ale relacja Piotra z wizyty i przekazania prezentów Ukraińskim sierotom z obszaru objętym działaniami wojennymi, twarze dzieci rozświetlane latarkami z telefonów komórkowych wywołała wśród nas wielkie emocje. Przekazaliśmy dyplomy podziękowania Vladyslavowi Meleshynskiemu i Anatolii Volokhovskyiemu. Vlad opowiedział nam jak wyglądał transport sprzętu medycznego zakupionego przez nas wspólnie z RC Milford i przekazanego Szpitalowi w Połtawie. Vlad często wyjeżdża z różną pomocą, także na pierwszą linię frontu i pochwalił doskonałą organizację, która po stronie polskiej jak i ukraińskiej zapewniły kluby z Białegostoku i Połtawy.

Naszymi gośćmi honorowymi byli także przyjaciele z Ukrainy. W obecności Past Gubernatorki D2232 Ukraina, koordynatorki Komitetów Międzykrajowych D2232 Viry Syryamina, Olgi Zmiyivskiej Past Prezydentki Klubu Rotary Kharkiv Multinational oraz Gubernatora Nominata D2232, Past Prezydenta Klubu Rotary Połtawa Oleksandr Khardina, Dokument Porozumienia Braterskiego podpisał Prezydent Klubu Rotary Białystok Tomasz Michalik. Niestety z przyczyn związanych z ograniczeniami wyjazdowymi nie przyjechał do nas Prezydent Klubu Rotary Połtawa Yevgeny Ritter. Umowę więc podpisaliśmy na „2 razy” oddzielnie w Połtawie i w Białymstoku podczas uroczystości. Przyjaciele z Ukrainy przekazali nam piękną, ręcznie zrobioną chorągiew z polskim i ukraińskim sercem, chorągiew będzie nam towarzyszyła w naszych spotkaniach i służbie! Otrzymaliśmy także mniejsze prezenty jak koszulki i skarpetki z napisami niech żyje Polska i Ukraina!

Oleksandr opowiedział o projekcie zakupu stołu operacyjnego oraz lamp chirurgicznych, sprzęt został przekazany Szpitalowi w Połtawie. Przyjaciele z Połtawy potwierdzili naszą szybką reakcje i działania, które pozwoliły bezzwłoczne wybrać i zakupić odpowiednie wyposażenie. Sprzęt fabrycznie nowy, wraz z wyposażeniem pozwalającym prowadzić zabiegi osób rannych, po dostawie do szpitala od razu rozpoczął pracę, lekarze byli bardzo zbudowani, ale i zdziwieni, kiedy okazało się, że zamiast pojedynczej zakupiliśmy podwójną lampę sterowana mikroprocesorowo umożliwiającą prowadzenie zabiegów w dwóch miejscach operacyjnych jednocześnie co w przypadku zabiegów z obrażeniami wojennymi jest częstą koniecznością. Kolejnym projektem, gdzie nasz Klub zdecydował się wesprzeć Klub z Połtawy to zakup generatora 62kW także dla Szpitala w Połtawie. Nowym projektem, gdzie będziemy chcieli pomóc to zakup wozu – drabiny strażackiej. W Połtawie straż pożarna posiada dwa wyeksploatowane ponad 40 letnie wozy z drabiną ponad 30 metrową umożliwiająca ratowanie ludzi z wieżowców bombardowanych przez rosyjskich zbrodniarzy. Potrzeby to minimum 4 wozy i w projekcie chcemy zakupić dobrej jakości używany wóz strażacki z drabiną, koszt przewidywany to około 50 tysięcy Euro.

W części nieoficjalnej rozmów na tematy rotariańskie i związane z sytuacją na Ukrainie nie było końca. Bardzo dziękujemy ekipie Hotelu Hampton by Hilton w Białymstoku za pomoc w organizacji i sprawne przeprowadzenie naszej uroczystości. Spotkanie zakończyliśmy późnym wieczorem!

Tomasz Michalik, RC Białystok

Fot. z arch. Białystok

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.