RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński pomaga Ukrainie

RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński pomaga Ukrainie

Rotary Club Bartoszyce Lidzbark Warmiński w 2022 roku otrzymał z Dystryktu Grant z puli DPP w wysokości 80.000 zł. Do tej kwoty Klub dołożył 20.000 zł z przeznaczeniem na pomoc Uchodźcom z Ukrainy.  Projekt ten zakładał szeroko pojętą pomoc wszystkim uciekinierom wojennym z Ukrainy, którzy trafili w rejon naszego działania, tj. zakup ubrań zgodnie z porą roku, wyposażenie uczących się dzieci w niezbędne przybory szkolne, pomoc psychologiczną, pokrycie opłat za dostęp do Internetu, jak również wyposażenie najbiedniejszych  rodzin z dziećmi  w 1 wspólny komputer (laptop), zakup  produktów żywnościowych oraz pomoc w zakresie znalezienia zakwaterowania, opłata czynszu za mieszkanie i media, doposażenie mieszkań w brakujący  niezbędny sprzęt AGD oraz meble. Projektem tym objęto około 50 rodzin. Pomoc przy jego realizacji okazały nam również zaprzyjaźnione Kluby:RC Lingen – Niemcy, RC Malton – Anglia, RC Druskienniki – Litwa

Kolejnym grantem otrzymanym z Dystryktu z puli DPP w czerwcu 2023 r. był Projekt pomocy opiewający na kwotę 32.400 zł, do którego RC Bartoszyce Lidzbark dołożył kwotę 3.300 zł, który został przeznaczony na zakup paczek spożywczych dla ok. 50 rodzin z Ukrainy, w których znajdowały się podstawowe produkty spożywcze długoterminowego spożycia. Oprócz tego kwotę tą przeznaczono na zakup 800 porcji obiadów dla dzieci i dorosłych.

Przykładem rodziny, która przeszła gehennę wojenną jest rodzina pochodząca z leżącego na południu Ukrainy Jużnoukrajińska. Matka Ludmiła z dwoma córkami – Julią, która w Polsce urodziła syna oraz Lilią, mającą 3 letniego synka, uciekły od wojny w 2022r. do Polski I dotarły do Bartoszyc. Ich ucieczka rozpoczęła się 26 lutego 2022 r. i wiodła przez Mołdawię, Rumunię, Węgry oraz Słowację. 1 marca 2022 r. przybyli do Warszawy, skąd przyjechali do Bartoszyc. Poruszali się starym, wysłużonym samochodem Lada, którego maksymalna prędkość wynosiła ok. 70 km/h. Przed wojną Julia oraz Lilia pracowały i pomagały w codziennym życiu matce, która nie mogła pracować ze względu na chorobę dwóch kolan i zaćmy w jednym oku. Gdy rozpoczęła się wojna ich miejscowość była atakowana ostrzałem artyleryjskim, co często zdarzało się w nocy. Ze względu na problemy zdrowotne matki Ludmiły, nie była ona w stanie dotrzeć do schronu. Problem z dotarciem do niego miała również młodsza z córek, będąca wtedy w 6 miesiącu ciąży. Bez świateł na ulicach, latarek, ciężko im było dotrzeć  do miejsca, w którym mogły schronić się przed atakami wojsk rosyjskich. Jużnoukrajińsk był pod ostrzałem. Powodem tego była chęć zajęcia przez Rosjan elektrowni atomowej, która znajduje się na przedmieściach miasta. Opór żołnierzy i ludności cywilnej zmusił Rosjan do odwrotu na odległość ok. 15 km od centrum.

Po podjęciu w ciągu dwóch dni decyzji o ucieczce z miasta, matka nie chcąc być problem dla córek próbowała odjechać samochodem w nieznanym kierunku. Córki jednak udaremniły jej ucieczkę i zabrały ją ze sobą. W czasie podróży matka wyjawiła im, iż nie chciała sprawiać im kłopotu, będąc świadomą swojego stanu zdrowia. Po 5 dniowej podróży trafiły do Warszawy,  tam okazała im pomoc znajoma pochodząca z Bartoszyc, która pokierowała rodzinę do swojej mamy mieszkającej w Bartoszycach. Po półrocznym pobycie w naszym mieście pomogliśmy im znaleźć dom z lepszymi warunkami również dla nowo narodzonego syna Julii – Kamila. Rodzina opowiadając swoją historia dotarcia do Polski, podkreśla, iż w każdym kraju wyciągnięto do nich pomocną dłoń oferując nocleg, wyżywienie oraz słowa otuchy. Do dnia dzisiejszego Ludmiła odbyła w Polsce dwie operacje kolan i zaćmy, które w znacznym stopniu usprawniły ją w codziennym życiu. Umożliwiło to również podjęcie starań o pracę Julii i Lilii, które do tej pory musiały opiekować się matką.

Mamy nadzieję wszyscy , że problemy rodzin zakończą się wkrótce i będą oni mogli wrócić do swoich domów, odbudowując swój kraj. Oby stało się to jak najprędzej.

Ryszard Wiesław Ostapowicz, Prezydent RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński

Fot. z arch. RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.