Polsko-ukraiński obóz żeglarski

Polsko-ukraiński obóz żeglarski
Wzorem ubiegłego roku, Rotary Club Szczecin, przy wsparciu Rotariańskiej Floty Pomerania, zorganizował w dniach 21-25 sierpnia, na przystani Centrum Żeglarskiego, obóz żeglarski. Uczestnikami  była młodzież i dzieci ze świetlicy środowiskowej Akcja Serducho, podopieczni Stowarzyszenia Mi-Gracja oraz grupa pozostająca pod opieką Rotary Club Szczecin – razem 18 osób. Obóz miał charakter półkolonii, zajęcia odbywały się w godzinach od 09.00 do 17.00, z przerwą na obiad.
Pływaliśmy po Jeziorze Dąbie na dwóch dezetach – łodziach wiosłowo-żaglowych, pod opieką instruktorów z Centrum i żeglarzy  Rotarian: Zbyszka Najmowicza, Krzysia Dokowskiego i Czesława Kołtana. Bosmanem obozu był uczestnik ubiegłorocznego rejsu – Żenia Zianchurin.
Jeden dzień, bo brakło wiatru, przeznaczyliśmy na wycieczkę kajakową po rzece Płoni. Kolejny dzień, pragnąc poznać specyfikę pływania na łodziach kabinowych,  żeglowaliśmy na jachtach typu Carina.
W dniu Święta Flagi Ukrainy zorganizowaliśmy apel, podczas którego na głównym maszcie przystani podnieśliśmy niebiesko-żółtą flagę i proporzec obozu. Uroczystość została zorganizowana zgodnie z żeglarskim ceremoniałem: komendy,  poczet sztandarowy, bicie szklanek i ukraiński hymn wzruszająco odśpiewany przez młodych żeglarzy.
Na uroczystość zakończenia obozu przybyli przedstawiciele Floty Pomerania z Komandorem Dieterem Ambrosiusem. Wszyscy uczestnicy obozu otrzymali upominki w postaci koszulek z logo rejsu, czapki oraz podręczniki przeznaczone dla wykwalifikowanej załogi. Udział w obozie był całkowicie bezpłatny.
Maciej Krzeptowski, RC Szczecin
Fot. Maciej Krzeptowski, RC Szczecin

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.