Rajd motocyklowy Bydgoszcz 2021

Rajd motocyklowy Bydgoszcz 2021

W dniach 16-19 września 2021r. spotkaliśmy się na kolejnym rajdzie IFMR Polska. Tym razem w pięknych okolicach Bydgoszczy. Organizatorem Rajdu i Tour Master’em był Michał Frelichowski z RC Bydgoszcz – Prezydent IFMR Polska.

Mieszkaliśmy w hotelu Słoneczny Młyn położonym malowniczo nad samą rzeką Brdą. Z zaproszenia skorzystali Rotarianie z Niemiec, Dani i Polski. W sumie 16 motocykli i 23 uczestników. W ostatniej, uroczystej kolacji wzięli również udział członkowie i przyjaciele RC Bydgoszcz z jego Prezydentem na czele.

Już pierwszego wieczoru mieliśmy okazję poznać lepiej Bydgoszcz. Przy okazji wyśmienitej, wspólnej kolacji w unikalnym, zabytkowym budynku, spacerowaliśmy po Wyspie Młyńskiej. Piękne tereny rekreacyjne, zieleń, woda, mosty i mostki zrobiły na wszystkich duże wrażenie zwłaszcza, że dopisała pogoda.

Pierwszy dzień Rajdu rozpoczęliśmy od zwiedzania Biskupina – miejsca jednego z najstarszych archeologicznych odkryć, związanych z historią Słowian. Po zrekonstruowanych budynkach, ich wyposażeniu i wykopaliskach oprowadzał nas przewodnik.

Następnie pojechaliśmy do Torunia – miasta z pięknym, zachowanym starym miastem (Światowe Dziedzictwo UNESCO), znanego z bogatej historii i wyśmienitych pierników i oczywiście ze swojego słynnego mieszkańca – Mikołaja Kopernika. Po zjedzonym obiedzie mieliśmy okazję zwiedzić z przewodnikiem miasto. Pogoda cały dzień niestety niezbyt sprzyjała, zmuszając nas do częstej jazdy w deszczu.

Drugiego dnia trasa wiodła krętymi drogami malowniczej doliny dolnej Wisły. Mglista pogoda z jednej strony ograniczała nieco widoczność, ale równocześnie (to opinia uczestników) podkreślała wyjątkowość miejsca i pory roku.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku w Golubiu-Dobrzyniu –  miejsca z bogatą historią i słynnego z organizowanych tu od lat nowożytnych turniejów rycerskich, bardzo popularnego też jako miejsce ślubów i wesel. Część uczestników nie oparła się kuszącej ofercie lokalnej cukierni.

Kontynuując rajd wśród charakterystycznego krajobrazu z setkami wierzb, dotarliśmy do Chełmna – „Miasta Zakochanych”, równie starego jak Toruń, zawdzięczającego tę nazwę relikwiom świętego Walentego, znajdującym się w lokalnym kościele.

Kolejną atrakcją była wizyta w zabytkowym gospodarstwie rolnym,  z wyjątkową chatą krytą strzechą trzcinową, zbudowanym w 1770 r. przez Mennonitów – osadników z Holandii, uciekających do wielu rejonów Polski przed prześladowaniami religijnymi w swojej ojczyźnie.

Po zjedzonym na miejscu lunchu, umilanym opowiadaniami lokalnej miłośniczki Doliny Wisły, ruszyliśmy w stronę Bydgoszczy. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Brudu i Mydła, gdzie uczestnicy mieli możliwość wyprodukowania własnoręcznie mydła.

Wieczorem, w hotelu, z gośćmi z RC Bydgoszcz, przy kolacji dzieliliśmy się wrażeniami i planowaliśmy przyszłoroczne spotkania. Zostały zgłoszone dwie potencjalne przyszłoroczne lokalizacje rajdów: Góry Świętokrzyskie (RC Kielce) i Małopolska (RC Kraków Wawel).

 

Tradycyjnie uczestnicy Rajdu IFMR wsparli zaproponowany przez organizatora projekt charytatywny. Tym razem pomoc dla mieszkańców Niemiec, dotkniętych w tym roku katastrofalną powodzią.

Następnego dnia, przy wreszcie słonecznej pogodzie (!) rozjechaliśmy się do domów, zachowując, pomimo niesprzyjającej pogody, bardzo ciepłe wspomnienia.

Jak zwykle spotkanie Rotarian na motocyklach dało nam wszystkim mnóstwo pozytywnych emocji, rozwijając to co w Rotary bardzo ważne – Rotary Exchange. Daliśmy temu wyraz w wielu sympatycznych pożegnalnych wpisach na forum grupy założonej w komunikatorach społecznych.

Michał Marzec, RC Łódź Centrum

Fot. z arch. IFMR Polska

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.