Radość z pomagania

Radość z pomagania

Już od ponad dwóch lat klub Rotary Bydgoszcz Stare Miasto wspiera Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Smukale. Miejsce to jest dramatycznie niedofinansowane, a kadra codziennie zmaga się z trudnościami w niesieniu pomocy pacjentom, ponieważ wciąż brakuje specjalistycznego sprzętu, który wspomógłby ich w walce z bólem ciężko chorych pacjentów. Jesteśmy dumni, że regularnie przyczyniamy się do tego, że braków sprzętowych jest coraz mniej, a to dzięki ludziom o wielkich sercach, którzy pomagają nam pomagać.

Koncert charytatywny

W grudniu 2022 roku odbył się radosny Charytatywny Koncert Mikołajkowy poprowadzony przez naszą prezydentkę, Emilię Czekałę, która do udziału w wydarzeniu zaprosiła muzyków z Orkiestry Symfoników Bydgoskich, której jest dyrektorką. Głosami czarowali Justyna Gęsicka oraz Krzysztof Zimny, zabrzmiały nie tylko utwory świąteczne, ale także fragmenty operetek i musicali. Uczestnicy koncertu mogli wziąć udział nie tylko w tradycyjnej aukcji obrazów czy rzeźb ufundowanych przez sponsorów, ale także w tzw. cichej aukcji, w której każdy mógł wycenić maksymalną kwotę za przedmioty, których wartość trudno zmierzyć w pieniądzach – były to dzieła sztuki, rękodzieła, książki. Cudowna przedświąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim gościom, słuchacze wychodzili z koncertu uśmiechnięci i rozśpiewani!

 

V Charytatywny Wyścig Kaczek Rotary

W czerwcu 2023 roku już po raz  piąty na bydgoskiej Młynówce ścigały się gumowe kaczuszki! Wyścig pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością! W wartkim nurcie Młynówki wylądowało aż tysiąc kaczek – każdy mógł zarezerwować swój numer i wygrywać nagrody ufundowane przez naszych sponsorów: od telewizora, przez rower i tablet aż do przelotu nad miastem. W sumie do wygrania było kilkadziesiąt nagród większych i mniejszych, a całe to ekscytujące zamieszanie transmitowane było na żywo! Nie zabrakło także licytacji piłki tenisowej z podpisem ulubienicy Polaków, Igi Świątek.

To jedno z najgłośniejszych wydarzeń Rotary w naszym mieście – cieszymy się, że udało nam się stworzyć tak radosne charytatywne święto, w którym bez względu na poglądy, pochodzenie i podziały ludzie przyłączają się do wspólnej zabawy, w której głównym celem jest przecież pomoc! To niezwykle ważne, aby nazwa Rotary kojarzona była wyłącznie pozytywnie i bez wątpienia Charytatywny Wyścig Kaczek Rotary pomaga nam tworzyć ten tak pożądany, pozytywny PR!

Podczas tego wydarzenia pomoc przyjaciół z innych klubów Rotary była nieoceniona! Dziękujemy przede wszystkim Mariuszowi Mieczkowskiemu z klubu Rotary Olsztyn Varmia za to, że drugi rok z rzędu tworzył dla nas system umożliwiający rezerwację numerów kaczek online!  To w znacznym stopniu przyczyniło się do wielkiego sukcesu naszej akcji – jesteśmy bardzo wdzięczni za tę wyjątkową rotariańską przyjaźń!

Na miejscu wspierali nas członkowie bydgoskiego Rotaractu – bardzo doceniamy tę młodą, rotariańską energię! Dziękujemy także rotarianom z całej Polski za tak wspaniałe wspieranie naszego wydarzenia  – w tym roku słowa sympatii i rotariańskie rezerwacje numerów pobiły wszelkie rekordy. Kaczki rezerwowane były licznie w pozostałych bydgoskich klubach, ale także w Toruniu, Poznaniu, Jeleniej Górze, Białymstoku, Olsztynie i innych, często zapewne nawet incognito – za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy całej Rotariańskiej Rodzinie!

Najnowocześniejszy sprzęt wpiera codzienną walkę z bólem

Dotychczas dzięki darowiznom, które pozyskiwaliśmy na przeróżnych organizowanych przez nas imprezach i akcjach charytatywnych udało nam się zakupić dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Smukale następujące przedmioty:

– szyna Artromot do ćwiczeń biernych kończyn dolnych

– rotor przyłóżkowy do ćwiczeń kończyn dolnych.

– dwa specjalistyczne łóżka marki Stiegelmeyer ułatwiające personelowi codzienną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami przykutymi do łóżek.

– maszynę do terapii polem magnetycznym. Wspiera ona procesy regeneracyjne, przyspiesza zrost kostny, łagodzi obrzęki i dolegliwości bólowe. Umożliwia skuteczną terapię bólu i obrzęku jeszcze w fazie gojenia pozabiegowego. Pole ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i regeneracyjne. Przynosi ulgę pacjentom wspierając proces gojenia się ran i regeneracji tkanek. Zastosowane w przypadku chorób zwyrodnieniowych jest w stanie zahamować toczący się w nich proces zwyrodnieniowy. Łagodzi dolegliwości i skraca czas choroby.

– zapas pieluch dla osób dorosłych.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas naszych imprez charytatywnych, a także tym, którzy rezerwowali numery kaczek. Dzięki Waszemu wielkiemu sercu i kawałkowi portfela pacjentom Zakładu w Smukale łatwiej jest teraz zwalczać ból, a komfort ich życia choć trochę się poprawił!

Emilia Mielewczyk, RC Bydgoszcz Stare Miasto

Fot. Emilia i Michał Mielewczyk

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.