RaceRunning, połączenie sportu i rehabilitacji

RaceRunning, połączenie sportu i rehabilitacji

Rotary Club Elbląg Centrum otrzymał podziękowanie za dofinansowanie wyjazdu zawodniczki RaceRunning Marty na międzynarodowe zawody w tej dyscyplinie jakie odbyły się w Kopenhadze.

Sama dyscyplina pochodzi z Danii, w Polsce jest stosunkowo nowa, ale szybko stała się bardzo popularna gdyż daje niesamowitą okazję osobom niepełnosprawnym na połączenie pasji, sportu i rehabilitacji. Marta np. dzięki niej wzmocniła się fizycznie i zwiększyła wydolność oddechową, dzięki czemu poprawiła się też jej mowa.

„Biegacz race” używa trójkołowego roweru bez pedałów, porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. Nasza podopieczna Marta zafascynowała się tą dziedziną i dwa lata temu rozpoczęła treningi. Raz w miesiącu jeździ  do oddalonego o ponad 200 km Złotowa.Takie oddanie dyscyplinie zaowocowało kwalifikacją do zawodów międzynarodowych w Kopenhadze w lipcu tego roku. Nie zdobyła na nich medalu, ale cieszy się, że udało się pojechać do Danii. Była to jej pierwsza tak długa samodzielna podróż. Pod okiem trenerów, wraz z grupą z zawodników z Polski zdobywała nowe doświadczenia i zawierała znajomości z ludźmi, z którymi cały czas utrzymuje kontakt.

Tegoroczny RaceRunning Camp & Cup bił rekordy: na zawody przyjechało 112. zawodników reprezentujących 17 krajów. Zawodnicy Złotowianki, wspólnie z klubem z Rzeszowa zawodnicy reprezentujący Polskę, wzięli udział w 2 zawodach i w obu osiągnęli fantastyczne wyniki, wracając do Polski z 10 medalami.

Marta wykorzystuje swoją pasję również aby pomagać innym, 15 sierpnia br. w Poznaniu, biorąc udział w biegu charytatywnym IntegRun, pomagała zbierać pieniądze dla potrzebującej rodziny. Pokonała tam 4 km trasę.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum

Fot. Tomasz Szwajkowski, z arch. zawodniczki Marty

 

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.