Psiarze kontra kociarze – finał akcji RAC Warszawa

Psiarze kontra kociarze – finał akcji RAC Warszawa

Klub Rotaract Warszawa uruchomił dwie zbiórki – jedną dla psiarzy i drugą dla kociarzy, żeby sprawdzić, „kto jest hojniejszy”. Ale niech was nie zwiedzie humorystyczna forma akcji, bo jej cel był bardzo na serio.

– Mocno chcieliśmy zorganizować akcję pomocy dla zwierząt, ale napotkaliśmy pewien problem. W klubie zapanował rozłam, którego przyczyną było pytanie: „Zbieramy na psy czy na koty?” – wspomina Rafał Tondera, prezydent RAC Warszawa. – W końcu zgodziliśmy, że nie nam decydować i sami sprawdzimy, komu zdecydują się i będą woleli pomóc darczyńcy. Klub zorganizował dwie równoległe zbiórki pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Pierwsza z nich głosiła „Koty rządzą!”, a druga „Psy górą!”. – Chcieliśmy oprzeć nasz projekt o szlachetną rywalizację, żeby darczyńcy mogli się nawzajem motywować i „chwalić”, że ich ulubieńcy (psy albo koty) uzbierali więcej pieniędzy – wyjaśnia Marta Pacuszka, skarbniczka klubu.

– Nie byliśmy jednak pewni, jak ludzie podejdą do tego pomysłu – mówi Rafał. – Z jednej strony była to akcja pełna pozytywnej energii, uśmiechu i zabawy, ale z drugiej chodziło o realną pomoc zwierzętom w potrzebie, a to niezwykle poważny temat. Na szczęście wszyscy zrozumieli założenia „Psiarze kontra kociarze” i chętnie wpłacali pieniądze, na-wet na obie zbiórki!

– Zebraliśmy łącznie 1300 zł. Uzbieraną kwotę przeznaczyliśmy, m.in. na zabawki dla zwierząt, drapaki i karmy bardzo wysokiej jakości. Ludzie czasami nie wiedzą, że schroniska niechętnie przyjmują tanie, komercyjne karmy, bo często opiekują się zwierzętami po przejściach, które cierpią na alergie pokarmowe lub potrzebują karm specjalistycznych – wyjaśnia Marta, która jest inżynierem ochrony środowiska i wykorzystała swoją wiedzę, aby wybrać bezpieczne i pewne produkty. Rotaractorzy rozdzielili pieniądze między podopiecznych schroniska w Milanówku i przytuliska „Znajdki” pod Tłuszczem, a poza darami zakupionymi w ramach projektu, podarowali też, m.in. gąbki i ściereczki, które pozyskali w akcji „Gąbkobranie”, od lat organizowanej przez klub Rotaract w Łodzi.

Rafał Tondera, RAC Warszawa, RC Warszawa Józefów

Fot. z arch. RAC Warszawa

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Action Summit Malmö 2024

Action Summit Malmö 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Forum Gubernatorów i Action Summit 2024 w Malmö w Szwecji.…

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy ich życie, dokonania, dobroć i…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.