Przekazanie służby gubernatora Dystryktu 2231 i jubileusz 30-lecia RC Koszalin

Przekazanie służby gubernatora Dystryktu 2231 i jubileusz 30-lecia RC Koszalin

Początek lipca to każdego roku dla Rotarian szczególny czas. Właśnie pierwszego lipca zaczynamy nowy rok rotariański. Gubernator Marek Wcisło napisał z tej okazji do Rotarian:

Dzisiaj rozpoczynamy wspólną służbę w kolejnym 118 roku historii Rotary, naszej najwspanialszej organizacji na świecie!
Jest mi niezmiernie miło, że jako kolejny Wasz Gubernator będę mógł współuczestniczyć w niesieniu nadziei potrzebującym wsparcia i pomocy poprzez Waszą aktywność, znakomite projekty, Waszą codzienną służbę.

Prezydent Rotary International kadencji 2023/24 Gordon McInally zainspirował nas hasłem „Create Hope in the World”, które pozwoliłem sobie interpretować jako „Przynoście Światu Nadzieję”. To przesłanie skierowane zostało do każdego z nas bez względu na funkcję jaką spełniamy w Rotary. Szczególną troską powinniśmy otoczyć wszelakie działania skierowane na krzewienie pokoju między narodami. „Pokój jest glebą, w której ukorzeniła się nadzieja”. Tymi słowami zwrócił się do nas Gordon McInally. Mając przed oczami tragiczne skutki nieludzkiej wojny na Ukrainie, My, polscy Rotarianie odczuwamy to niezwykle emocjonalnie. Nieustannie pokazujemy swoimi czynami jak należy przynosić ludziom nadzieję. Dziękuję Wam za to z całego serca!

Przejąłem służbę z rąk Past Gubernatora Piotra Jankowskiego, serdecznego przyjaciela, niezwykłego Rotarianina, dla którego Rotary nie ma granic w całym tego słowa znaczeniu. Dziękujemy Piotrze za Twoją wzorową służbę!

Struktura Rotary International, tworzona i ugruntowana przez dziesiątki lat zrzesza nas w podstawowe i najważniejsze ogniwa którymi są kluby. To dzięki klubom realizowane są projekty, to w klubach zawiązują się przyjaźnie, niesiona jest pomoc potrzebującym. Wspierajcie swoich Prezydentów, bądźcie aktywnymi i dumnymi członkami klubów Rotary.

Dystrykt skupiający wszystkie kluby Rotary w swoim regionie czy kraju ma obowiązek wspierać je na wielu płaszczyznach, służyć radą i pomocną dłonią. Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

Każdemu z Oficerów Dystryktu powołanych w tym roku pragnę podziękować i pogratulować decyzji podjęcia dodatkowych obowiązków, ponad Wasze codzienne, w rodzimych klubach.

Życzę Wam, w tym rozpoczynającym się roku samych sukcesów, uśmiechu na co dzień i sił do niesienia nadziei w ludzkie serca.

Marek Wcisło, Guberator Rotary Polska, Dystrykt 2231

 

Tradycyjnie już, przełom czerwca i lipca, to dla Rotarian szczególny moment, bowiem w tym czasie rozpoczyna się nowy rok rotariański.
W tym roku, już po raz kolejny, przekazanie służby Gubernatora Dystryktu 2231 Polska odbyło się w Bursztynowym Pałacu w Strzekęcinie. 25 czerwca 2023 roku, w obecności ponad stu osób, służbę gubernatora Dystryktu przekazał ustępujący Gubernator Piotr Jankowski z RC Koszalin na ręce Marka Wcisło z RC Kraków Wawel. Z kolei nowym prezydentem Rotary Club Koszalin został Romuald Wanowicz, który stał się następcą past prezydenta Sławomira Nowosadki.

Ceremonia została zorganizowana przez Rotary Club Koszalin. Okazja była szczególna, bowiem tego dnia RC Koszalin obchodził jubileusz 30-lecia swojej działalności. Klub ma na swoim koncie wiele wspaniałych dokonań na rzecz potrzebujących. Koszalińscy Rotarianie, reagują
zarówno na potrzeby indywidualne i jak i wspierają wybrane placówki medyczne i opiekuńcze. Pod ich opieką jest m.in. ośrodek terapeutyczny dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi w Wandzinie oraz jeden z pomorskich domów dziecka i ośrodek zajmujący się osobami społecznie wykluczonymi.

Więcej o dokonaniach i podsumowaniu działań Rotary Klub Koszalin napiszemy niebawem.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

 

Zdjęcia zostały zrobione podczas ceremonii zorganizowanej w Bursztynowym Pałacu w Strzekęcinie przez Rotary Club Koszalin z okazji 30 -lecia działalności Klubu a także w związku z przekazaniem służby rotariańskiej przez ustępującego Gubernatora Piotra Jankowskiego z RC Koszalin na ręce Marka Wcisło z RC Kraków Wawel oraz przekazania służby przez prezydenta RC Koszalin rozpoczynającemu służbę prezydentowi Romualdowi Wanowiczowi.

Fot. Marcin Betliński

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.