Projekt wykorzystania odpadów w Zanzibarze

Projekt wykorzystania odpadów w Zanzibarze

W kwietniu przedstawiciele RC Bydgoszcz po raz kolejny spotkali się z zaprzyjaźnionym Rotary Club of Zanzibar. Klub ten, którego aktualnym Prezydentem jest Bernadette Kirsch powstał w 2005 roku w stolicy wyspy – Stone Town i zaangażowany jest w wiele projektów na wyspie.

Najnowszy projekt Klubu, realizowany we współpracy z klubem Rotary z Dubaju, obejmować będzie wykorzystanie odpadów roślinnych przetwarzanych przez miejscową ludność do formy brykietu, który może zastępować węgiel drzewny, lokalnie wykorzystywany na dużą skalę w kuchniach mieszkańców. Realizacja projektu pozwoli zniwelować ten negatywny wpływ, wykorzystać naturalne odpady i aktywizować zawodowo miejscową ludność. To bardzo ważna inicjatywa, gdyż region ten mimo gwałtownego rozwoju turystyki nadal zmaga się z dużym ubóstwem i wykluczeniem zawodowym, zwłaszcza u kobiet.

Z naszej strony, obok przedstawienia zaangażowania Rotary w pomoc Ukrainie i ukazania Rotarianom z Tanzanii skali tragedii wojny oraz możliwości wsparcia, podjęliśmy temat wolontariatu, który od pewnego czasu wspólnie realizujemy, pomagając w ten sposób lokalnej szkole w Kizimkazi.

Nasza pomoc nie ogranicza się wyłącznie do tego obszaru – miejscowe kobiety, będące matkami uczniów, zaangażowane są do produkcji lokalnych wyrobów (torby, sukienki, etui do laptopów, laleczki etc.) a ich produkty – cegiełki wspierają rozwój szkoły. Pomagamy w dystrybucji i sprzedaży tych wyrobów podczas spotkań rotariańskich i biznesowych, czym przyczyniamy do zwiększania możliwości edukacyjnych szkoły.

 

Wizyta ta była też po raz kolejny ciekawą możliwością dyskusji o dalszym zacieśnianiu współpracy biznesowej z tym perspektywicznym rynkiem turystycznym. Na wyspie powstaje bowiem wiele hoteli, jest to bardzo ciekawy inwestycyjnie kierunek wybierany wielokrotnie przez inwestorów z zagranicy, w tym z Polski.

Tekst i fot. Michał Frelichowski, RC Bydgoszcz

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.