Projekt PODBUDOWA

Projekt PODBUDOWA

Na pewno każdy z Was słyszał o programie „Nasz nowy dom”, w którym Pani Katarzyna Dowbor wraz ze swoją ekipą filmowo-budowlaną odwiedza potrzebujące rodziny w całej Polsce i remontuje ich domy lub mieszkania. Nieraz zdarzało się, że rodziny nie miały dostępu do ciepłej wody lub korzystały z zewnętrznego wychodka.

Po jednym z remontów na Podhalu wydarzyła się rzecz całkowicie niewyobrażalna. Niedługo po zakończonych pracach budowlanych zazdrosny sąsiad podpalił nowo postawiony budynek. Rodzina straciła dosłownie wszystko. Klub RAC Warszawa chciał działać natychmiast. Skontaktowaliśmy się z lokalnym OPS-em i poprosiliśmy o listę aktualnie najpotrzebniejszych rzeczy. Od razu zorganizowaliśmy ekspresową zbiórkę wśród Rotaractorów i Rotarian i… udało nam się zebrać wszystkie rzeczy z listy, m.in. suszarkę do włosów, kosz na bieliznę, ubrania, chemię gospodarczą, kosmetyki itp.

Całym projektem zarządzała nasza najświeższa Rotaractorka, Wiktoria Frąk, która tym samym zakończyła okres kandydatury w naszym klubie i z uśmiechem przyjęła przypinkę Rotaractu!

Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim klubom Rotary i Rotaract, które w tak krótkim czasie zadeklarowały chęć wsparcia projektu i dołączyły do akcji. Są to: Rotaract Warszawa Victory, Rotaract Łódź Fabryka, Rotary Club Wrocław, Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin, Rotary Club Warszawa Goethe, Warszawski Klub Rotariański, Rotary Club Warszawa Konstancin, Rotary Club Warsaw Wilanów International i nasz klub sponsorski – Rotary Club Warszawa-Józefów.

Rafał Tondera, RAC Warszawa, RC Warszawa-Józefów

Fot. z arch. RAC Warszawa, Na zdjęciu: Członkowie RAC Warszawa – Wiktoria, Paweł i Mateusz z częścią przekazanych rzeczy.

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.