Program „Mleko mamy dla wcześniaka”

Program „Mleko mamy dla wcześniaka”

Rotary Club Szczecin Center poszukuje partnerów, także zagranicznych, darczyńców i wszelkich form rozpowszechnienia pomysłu stworzenia Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie. Celem tego programu jest umożliwienie podaży pokarmu kobiecego noworodkom, szczególnie przedwcześnie urodzonym, od chwili narodzin, do czasu, aż będą mogły otrzymywać pokarm własnej matki.

Dzięki wsparciu darczyńców chcielibyśmy uruchomić Bank Mleka Kobiecego przy Klinice Patologii Noworodka PUM, na terenie Szpitala Klinicznego Nr 2 w Szczecinie na Pomorzanach, na terenie bloku Nr 20.

Głównym celem banku jest pozyskiwanie mleka kobiecego na potrzeby małych wcześniaków i chorych dzieci, które nie mogą być karmione pokarmem własnych matek.

Brak właściwej ilości pokarmu kobiecego w pierwszych dniach po porodzie przedwczesnym jest zjawiskiem bardzo powszechnym (organizm kobiety po porodzie wcześniaka nie jest gotowy na tak szybką produkcję pokarmu). Z drugiej strony wcześniaki, szczególnie te ze skrajnie małą urodzeniową masą ciała nie tolerują sztucznych mieszanek mlecznych w tych najważniejszych, pierwszych, krytycznych dniach swojego życia. Mieszanki te pozbawione są czynników wzrostu, komórek macierzystych i wielu innych składników, które możemy znaleźć tylko w pokarmie kobiecym.

Wykazano, że karmienie wcześniaków pokarmem kobiecym zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań ze strony przewodu pokarmowego, w tym najważniejszego jakim jest martwicze zapalenie jelit prowadzące do perforacji i zgonu dziecka. Karmienie pokarmem kobiecym zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Dawczynie mleka kobiecego przechodzą weryfikację stanu zdrowia oraz trybu życia, są badane pod kątem występowania zakażeń typu kiła, HIV, HBV, HCV. W oddawanym przez nie pokarmie oceniana jest zawartość białka i tłuszczu. Pokarm jest pasteryzowany i zamrażany. Tak przygotowany może służyć nie tylko pacjentom naszej Kliniki przy której powstanie Bank Mleka Kobiecego, ale również wcześniakom urodzonym w całym regionie, np. mleko pozyskane w Regionalnym Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie będzie służyć małym pacjentom w innych ośrodkach w naszym mieście ale również dla całego województwa i innych zainteresowanych szpitali. Zasadą jest karmienie dziecka pokarmem tej samej kobiety.

Zazwyczaj po kilku dniach podawania pokarmu z Banku Mleka, biologiczne matki są w stanie wyprodukować odpowiednią ilość pokarmu dla własnego dziecka, jeśli nie, to przez cały krytyczny okres hospitalizacji, do czasu osiągnięcia właściwej dojrzałości, wcześniak karmiony jest pokarmem pozyskiwanym przez Bank Mleka Kobiecego.

Koszt utworzenia Banku Mleka Kobiecego to ok. 300 000 PLN, z czego większość stanowią koszty zakupu sprzętu do analizy składu mleka i do jego pasteryzacji. Koszty pomieszczenia i utrzymania (koszty badań dawczyń, analiza składu mleka i wynagrodzenie pracownika) pokryje szpital SPSK 2 w Szczecinie. Przy czym koszty są one zdecydowanie mniejsze w przypadku w pełni działających Banków Mleka Kobiecego, które sprzedają pozyskane mleko do innych szpitali – koszty sprzedaży równoważą koszty jego uzyskania.

Na potrzeby Banku Mleka powinien być udostępniony pokój laktacyjny, gdzie matki dzieci przebywających w Klinice Patologii Noworodka będą mogły ściągać pokarm, będzie to również punkt odbioru mleka od matek, których dzieci nie przebywają na oddziale.

Wyposażenie i wstępny kosztorys poradni laktacyjnej, pokoju laktacyjnego i miejsca głównego do pasteryzacji mleka przedstawia się następująco:

PORADNIA LAKTACYJNA CENA BRUTTO PLN
DUŻY PRZEWIJAK Z MIĘKKIM MATERACYKIEM 1500
WAGA NOWORODKOWA Z POMIAREM DO SETNYCH KG 1000
PROMIENNIK CIEPŁA 6000
FOTEL DO KARMIENIA 600
PODUSZKI DO KARMIENIA 200
LEŻANKA 1000
MEBLE BIUROWE 7000
 

POKÓJ LAKTACYJNY

LAKTATORY KLASY SZPITALNEJ MEDELA SYMPHONY 3 SZT. 15000
SZAFKI ZE ZLEWEM I OCIEKACZEM, OSOBISTE DLA MATEK 5000
KUCHENKA MIKROFALOWA 300
FOTEL DO KARMIENIA 3 SZT. 1800
STÓŁ, KRZESŁA 6 SZT . 2000
 

POKÓJ PASTERYZACJI MLEKA

PASTERYZATOR  S90 PASTERIZATOR 45000
CHŁODZIARKO-ZAMRAŻARKA LABORATORYJNA LRF300 TYPU SLIMLINE 26691 26691
PODSTAWA BIO 100 NA2 1200
KOMORA LAMINARNA BIO 100 N A2 30000
ZMYWARKA SIEMENS 3330
ANALIZATOR SKŁADU MLEKA MIRIS 10000
PODGRZEWACZ DO STRZYKAWEK MEDELA 6000
SYSTEM DO ZNAKOWANIA PRÓBEK IZIS 5000
MEBLE LABORATORYJNE 10000

Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszego projektu.Informacje na temat naszej idei znajdują się na stronie Rotary International pod  tym linkiem Rotary Ideas.

Karolina Kędzierska

RC Szczecin Center

Zobacz też

Trwa rejestracja na Szkolenia Rotary w Kielcach

Trwa rejestracja na Szkolenia Rotary w Kielcach

Drogie Rotarianki, Drodzy Rotarianie, Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w szkoleniach obowiązkowych Rotary Foundation, Członkostwo, Wizerunek Publiczny, które odbędą się…

30 lat Rotary Club Zamość

30 lat Rotary Club Zamość

27 września 2024 roku w Hotelu Koronnym w Zamościu odbyła się jubileuszowa uroczystość 30-lecia działalności RC Zamość. Nasz klub powstał…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.