Prezydent Rotary International z wizytą w Trójmieście

Prezydent Rotary International z wizytą w Trójmieście

Na zaproszenie Gubernator Dystryktu 2230 Barbary Pawlisz w dniach 23-24 lutego 2016 odwiedził Polskę Prezydent Rotary International K.R. Ravindran z żoną Vanathy. To wielkie wydarzenie dla polskich Rotarian miało miejsce dokładnie w 111 rocznicę założenia Rotary.

23 lutego w Hotelu Sofitel Grand w Sopocie Rotarianie z 44 klubów Rotary z całej Polski powitali Prezydenta Rotary International K.R. Ravindrana z żoną Vanathy. Najważniejszym wydarzeniem uroczystego wieczoru było ujmujące przemówienie K.R. Rawindrana, który powołując się na przykłady Matki Teresy, Mahatmy Ghandiego i Lecha Wałęsy wskazał na siłę jaką przynoszą działania w pokoju, konsekwentne, z pokorą, w duchu pojednania i równości wobec wszystkich. Przekonywał, że żadna praca dla nikogo nie jest „zbyt mała” i że sukces osiąga się poprzez konsekwencję w realizacji obranego celu. Podkreślał, że wszyscy jesteśmy równi. Przytoczył fakty z własnego życia: nie zbudowałby własnej firmy notowanej na giełdzie, gdyby na życzenie rodziny jako młody człowiek nie zamieszkał na plantacji herbaty i nie wykonywał na równi z innymi najcięższych prac przy jej zbieraniu. K.R. Ravindran podkreślił jak bardzo w działaniach Rotarian ważna jest konsekwencja. Pogratulował również Dystryktowi 2230 dotychczasowych osiągnięć i życzył dalszych. Wskazał na ważną rolę kobiet w naszym ruchu, podkreślił fakt, iż właśnie w Dystrykcie 2230 w obecnej kadencji funkcję gubernatora pełni kobieta.

Wielką przyjemność wszystkim obecnym sprawił film o Prezydencie Rotary International, jego rodzinie, doświadczeniu biznesowym ze Sri Lanki i przede wszystkim działaniach społecznych – o tym jak Rotary ukształtowało jego życie, również o zrealizowanych projektach rotariańskich na Sri Lance.

Gubernator Barbara Pawlisz witając Prezydenta Rotary International przytoczyła historię Rotary w Polsce. Oprócz dat i faktów przybliżyła obecnym sylwetki znakomitych polskich Rotarian – Gubernatorów i Dyrektorów Rotary International. W swoim przemówieniu, Barbara Pawlisz podkreśliła, że nasza rotariańska rodzina Dystryktu 2230 powiększyła się podczas jej kadencji o 10 klubów oraz 160 Rotarian. Wyraziła również nadzieję, że do końca jej gubernatorskiej kadencji liczba nowych klubów i członków w naszym Dystrykcie wzrośnie.

Podczas wieczoru w Hotelu Grand, Prezydent Rotary International oraz Gubernator Barbara Pawlisz wręczyli polskim Rotarianom w uznaniu za ich osiągnięcia blisko czterdzieści odznaczeń Paul Harris Fellow oraz jedno Vocational Service Leadership Award.

24 lutego K.R. Ravindran i jego żona Vanathy, Gubernator Barbara Pawlisz oraz liczni Rotarianie z całej Polski zgromadzili się o 09.30 na Sopockim molo aby uroczyście otworzyć „Book-Stop” – punkt społecznej wymiany książek ufundowany przez Kluby Rotary z Sopotu, Gdańska i Gdyni. Prosta zasada działania Book-Stop: weź książkę-przeczytaj-zwróć lub przynieś inną, propaguje czytelnictwo oraz uczy odpowiedzialności społecznej. Książki przyniesione przez Rotarian, również tych, którzy podarowali do sopockiego Book-Stop publikacje własnego autorstwa zostały ostemplowane kołem rotariańskim przez Prezydenta RI i jego żonę i umieszczone w Book-Stop’ie.

Kolejnymi punktami programu wizyty Prezydenta Rotary International 24 lutego były:

– Briefing prasowy w sali Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

– Zwiedzanie Gdańska szlakiem replik-pomników zabytków miasta ufundowanych przez Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia w ramach projektu dla osób niedowidzących i niewidomych „Zobaczyć świat rękoma” – replik pomników Ratusza, Kościoła Mariackiego, Żurawia, Placu Solidarności i Poległych Stoczniowców – 1970.

– Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców – 1970 na Placu Solidarności. Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Spotkanie okolicznościowe w gabinecie Lecha Wałęsy z Prezydentową Panią Danutą Wałęsa, Prezydentem Miasta Gdańsk Panem Pawłem Adamowiczem, Dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Panem Basil’em Kerskim. Obiad w Europejskim Centrum Solidarności z udziałem wyżej wymienionych gości oraz Rotarian.

– Kolacja z udziałem Rotarian w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni. Czartery – powołanie nowych klubów Rotary i Rotaract w Dystrykcie 2230.

Prezydent Rotary International K.R. Ravindran to światowej klasy businessman, społecznik i filantrop, orędownik budowania wolontariatu i odpowiedzialności społecznej wśród dorosłych i młodzieży. Hasło jego prezydentury to „bądź darem dla świata” – „be a gift to the world”. Jego wizyta w Polsce sprawiła polskim Rotarianom wiele radości.

Poczuliśmy się wyróżnieni i docenieni. Mamy nadzieję, że dla K.R. Ravindrana oraz jego żony Vanathy wizyta w Polsce była równie ważna i pełna pozytywnych doświadczeń. Zapytany podczas briefingu prasowego o swoje wrażenia z Polski, Prezydent Rotary International powiedział: „I have seen only beauty” – „widziałem tylko piękno”.

Spotkanie z Prezydentem i jego żoną przygotował komitet organizacyjny powołany przez Panią Gubernator, ale przede wszystkim sama Gubernator Barbara Pawlisz i Rotarianie z klubów z Sopotu, Gdańska i Gdyni.

W skład komitetu organizacyjnego weszli: Zbigniew Borkowski, Tomasz Grabowski, Piotr Wygnańczuk, Luba Kudasz, Joanna Grajter, Antoni Wierciński, Elżbieta Utsch, Kuba Kabata, Ewa Zienowicz, Barbara Sergot-Golędzinowska, Piotr Figurski, Ewa Bonk Woźniakiewicz, Maciej Kosycarz, Dorota Wcisła, Bolesław Kościukiewicz. Kinga Starsierska, Małgorzata Borroughdame Grodzka, R. Kormański. R. Ankiewicz.

autor: Małgorzata Borroughdame Grodzka
Public Relations Committee Chair
Rotary District 2230

Fot. Kosycarz Foto Press KFP

Autorami zdjęć są :
Mateusz Ochocki / KFP
Krzysztof Mystkowski / KFP
Maciej Kosycarz / KFP

Pod tymi linkami znajdziecie filmy z wizyty Prezydenta RI Raviego Ravindrana w Trójmieście: Film 1 oraz Film 2

Media o wizycie Prezydenta Rotary International:

www.gdansk.pl

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.