Prezenty i pomoc w edukacji

Prezenty i pomoc w edukacji

Klub Rotary Białystok prowadzi już piąty sezon z kolei projekt wspierający edukację dzieci z Białostockich Placówek Opiekuńczo Wychowawczych. Sukcesem projektu jest to że 100% dzieci zdaje do kolejnych klas oraz uzyskuje dobre wyniki na egzaminie 9-klasisty.

Niestety rok 2023 w Placówkach Opiekuńczo Wychowawczych był bardzo trudny, z powodu szalejącej inflacji budżety placówek (inaczej, potocznie nazywanych Domami Dziecka) po prostu stopniały w oczach! Nasz Klub postanowił wesprzeć placówki i udało nam się dzięki pomocy białostockich firm zebrać artykuły higieniczne zarówno dla dziewczynek jak i płyny do mycia i dezodoranty dla wszystkich. Dostarczyliśmy także duży zapas ręczników.

Ale w okresie świątecznym postanowiliśmy osłodzić dzieciakom okres Świąt i Nowego Roku! W firmach SMP Poland jak i Arburg Polska zorganizowaliśmy zbiórkę słodyczy, czego efektem jest zebranie 8 świątecznych kartonów pełnych słodkości! Przekazaliśmy je w sposób świąteczny. Nasza Prezydent Klubu Anna Korytko przekazała życzenia wszystkiego dobrego oraz zdrowia a także podziękowała dyrekcji, koordynatorce Justynie oraz dzieciom za współpracę, zapewniła o tym że w Klubie Rotary Białystok zawsze znajdą wsparcie i pomoc. W imieniu personelu oraz dyrekcji placówek podziękowała nieoceniona Justyna Pugacewicz a w imieniu dzieci Kuba, który w tym dniu miał zajęcia na popołudnie.

Podczas zwiedzania placówki byliśmy bardzo zbudowani dobrą organizacją oraz idealnym porządkiem w pokojach, dzieci.  Naszą uwagę zwrócił piękny pokój artystycznie udekorowany przez Andżelikę, która ma talent i uzdolnienia artystyczne. Nasz skarbnik Łukasz Zimnoch wraz z Past Prezydentem Jarkiem Barańczukiem, architektem z zawodu, zadeklarowali pomoc dla Andżeliki i jej koleżanki w rozwijaniu  umiejętności i talentu.

Na koniec warto powiedzieć słowo o wzruszeniu Past Prezydenta Tomasza Michalika który mocno nam się rozkleił gdy zobaczył kurtkę zaprojektowaną i wykonana przez Andżelikę, z wizerunkiem żabki na plecach. Okazało się że żabki to także ukochane stworzenia Tomasza i bardzo się cieszy że w Białymstoku jest już druga osoba z którą na temat płazów można porozmawiać.

To nie koniec naszego wsparcia, widzimy piękne rezultaty naszej współpracy z placówkami za co jesteśmy szczególnie wdzięczni Pani Justynie!

Tomasz Michalik, RC Białystok

Fot. Tomasz Michalik i Anna Korytko, RC Białystok

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.