Prezenty dla dzieci i seniorów

Prezenty dla dzieci i seniorów

Już po raz trzeci RC Elbląg Centrum odwiedził na początku grudnia z Mikołajem dzieci oraz seniorów. Tegoroczna akcja była największą z dotychczasowych – łącznie udało się przygotować 350 paczek ze słodyczami i drobnymi upominkami.

Tak dużą ilość słodyczy udało się zebrać dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli. Ogłoszona (m.in. w lokalnych mediach) kilka miesięcy wcześniej, przez jedną z członkiń RC Elbląg Centrum, zbiórka, spotkała się niespodziewanie dużym zainteresowaniem. Słodycze zbierały szkoły, przedszkola, restauracje, firmy oraz osoby prywatne. Odbyła się też w tym celu specjalna akcja w największej elbląskiej galerii handlowej „Zdjęcie z Mikołajem za czekoladę”, podczas której zebrano dużo słodyczy.

Przygotowane ze wszystkich zbiórek paczki trafiły do trzech placówek w Elblągu: Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 oraz seniorów z Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka.

Ponieważ akcja była już wychowawcom znana z ubiegłego roku, zastaliśmy pięknie przygotowane sale, z cudownymi magicznymi świątecznymi dekoracjami i ciepłą rodzinną atmosferą.

Mikołaj nie tylko rozdawał prezenty – grał na gitarze i śpiewał piosenki, tańczył z dziećmi w kółeczku i słuchał specjalnie przygotowanych przez nie wierszyków. W jednym z ośrodków panie przeprowadziły nawet quiz z wiedzy na temat Mikołaja. Dowiedzieliśmy się, że lubi kolor biały między innymi dlatego, że jego czerwony strój pięknie wygląda na tle śniegu, mówi wszystkimi językami świata i ma 350 lat…

Zaskakujący był fakt, że zdjęcie z Mikołajem było atrakcją nie tylko dla maluchów, ale i dla młodzieży z SOSW nr 2, która również otrzymała słodycze.

To cieszy, kiedy niezależnie od wieku Mikołaj budzi w nas dziecięce marzenia.
W tym roku Mikołaj i jego śnieżynki z RC Elbląg Centrum również otrzymały prezenty – specjalne podziękowania oraz ręcznie robione przez dzieci dekoracje świąteczne.

Po wizycie u dzieci przyszedł czas na odwiedziny u starszych. W Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka, na Mikołaja czekała cała sala mieszkańców. Było to bardzo wzruszające spotkanie. Mikołaj grał na gitarze, zachęcając do wspólnego kolędowania, rozdawał paczki i słuchał opowieści. Ponieważ nie wszyscy mogli być na sali, po części wspólnej spotkania, Rotarianki odwiedziły także pozostałe osoby w ich pokojach, rozdając słodkie upominki.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum
Fot. Ilona Nowacka, Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum, Damian Nowacki

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.