Premiera książki o Misiu Szpeniolku

Premiera książki o Misiu Szpeniolku

W poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, w ostatnim dniu listopada 2019 roku, odbyła się uroczysta premiera „Misia Szpeniolka”, czyli tłumaczenia słynnego „Kubusia Puchatka” A.A. Milne na gwarę wielkopolską. To kolejne dzieło literatury światowej przetłumaczone na gwarę wielkopolską przez Juliusza Kubla, twórcy słynnej postaci Starego Marycha i niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie gwary. To także kolejna pozycja książkowa, do wydania której przyczynił się Klub Rotary Poznań.

Wcześniej w roku 2017 dzięki wsparciu finansowemu Klubu ukazało się genialne tłumaczenie Małego Księcia pod tytułem „Książę Szaranek”, zarówno w wersji drukowanej jak i w formie czytanej osobiście przez Juliusza Kubla jako audiobook. Do dziś niemal 20 tys. egzemplarzy tej książki trafiło do wielkopolskich domów, bibliotek i czytelni, przyczyniając się do popularyzacji lokalnej gwary, stanowiącej bezcenne dziedzictwo naszej społeczności. Był to także ogromny sukces wydawniczy i wizerunkowy, gdyż na początku obawiano się czy w świecie mediów elektronicznych i społecznościowych znajdą się chętni, by sięgnąć do literatury pisanej wcale nie łatwym językiem gwary. Odwaga i determinacja dały jednak wspaniałe owoce.

Na premierze „Misia Szpeniolka” obecny był Prezes Wydawnictwa Media Rodzina Bronisław Kledzik, Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz oraz Prezydent Klubu Rotary Poznań Zbigniew Leszczyński. Uroczystość uświetnili przedstawiciele Stowarzyszenia Bambrów Poznańskich ubrani w swoje tradycyjne stroje. Co ważne przybyło także bardzo wielu poznaniaków, a w szczególności wiele rodzin z dziećmi i wnukami, które tłumnie zapełniły rozłożony przed sceną dywan, wsłuchując się głos Juliusza Kubla odczytującego fragmenty książki i opowiadającego o okolicznościach powstania tego niezwykłego tłumaczenia.

Obydwa dzieła nieprzypadkowo kierowane są zarówno do najmłodszego pokolenia poznaniaków jak i osób starszych, które stykały się jeszcze z gwarą w domach rodzinnych. Wspólnym przesłaniem wszystkich podmiotów zaangażowanych w wydanie obydwu książek w języku gwarowym było i jest bowiem ocalenie gwary wielkopolskiej przed zapomnieniem. Gwara w ustach Księcia Szaranka i Misia Szpeniolka brzmi świeżo i autentycznie, a przy tym wesoło i sentymentalnie. Jest więc wielka szansa, że „Misiu Szpeniolek” kolejne znakomite tłumaczenie Juliusza Kubla przyczyni się do niejednego uśmiechu, a rodziny wspólnie zasiadające do czytania wesołych przygód Szpeniolka odkryją na nowo ponadczasowe przesłanie na temat nas samych zawarte przez autora między wierszami. Jako Klub Rotary Poznań możemy być dumni z przyczynienia się do realizacji tego wartościowego przedsięwzięcia, a egzemplarze „Misia Szpeniolka” staną się tradycyjnie wyjątkowym prezentem dla gości i przyjaciół naszego Klubu.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Majchrzycki

Na fot. Wnuczka Prezydenta RC Poznań Zbigniewa Leszczyńskiego podczas lektury książeczki o Misiu Szpeniolku. 

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.