Pożegnanie Mieczysława Zynera

Pożegnanie Mieczysława Zynera

Mieczysław Zyner, dla większości z nas Mietek, urodził się w Łodzi, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Przez wiele lat pracował w hotelarstwie i w gastronomii oraz jednocześnie realizował dwie pasje: podróże – był w ponad 110 krajach oraz pisarstwo. Jest autorem pięciu książek poetyckich oraz trzech książek pisanych prozą. Ale tym, co było dla Niego najważniejsze i co kochał, to była przede wszystkim – Rodzina, miasto Łódź i Rotary.

Mietek był członkiem Rotary Club Łódź wyróżnionym przez nas odznaczeniem PHF. Był również prezydentem naszego Klubu, jednego z najstarszych i największych w Polsce. Rotary to ruch przyjaciół, którego mottem jest służba ponad własne interesy, a powołaniem wspieranie społeczności lokalnej. Takim idealnym przykładem rotarianina był Mietek. Pełen empatii oraz szacunku do wszystkich ludzi posiadał rzadką umiejętność łagodzenia nastrojów, zapobiegania podziałom oraz wynikających z nich konfliktom. Zawsze można było liczyć na jego pomoc. Jak przystało na prawdziwego rotarianina, udzielane wsparcie nie było dla niego formą dowartościowania się czy promocją swej hojności, nie oczekiwał również podziękowań. Po prostu Mietek w swoim życiu prywatnym, zawodowym i społecznym rzeczywiście kierował się wskazaniami zawartymi w tzw. Teście Czterech Pytań.

Niestety 4 marca 2023 roku Mietek odszedł na zawsze. I mimo tego, że dalej żyje w naszych sercach i pamięci, to spełniając ostatnie marzenie Mietka zapadła wspólna z jego rodziną decyzja o utworzeniu Stypendium Rotary Club Łódź im. Mieczysława Zynera dla najzdolniejszego studenta lub studentki Akademii Muzycznej w Łodzi. Konsekwencją tego już w nekrologach i na pogrzebie  była prośba, aby zamiast kwiatów dokonywać wpłat na konto RC Łódź jako zalążek funduszy stypendialnego.

Trudno w kilku słowach cokolwiek powiedzieć o tak wielkiej osobowości, jaką był Mietek. Wiemy tylko, że teraz odszedł do krainy szczęśliwości, do tajemniczego ogrodu na spotkanie ze swym aniołem opiekunem, co w wierszu właśnie pod tytułem „Tajemniczy ogród”, tak opisał:

„pragnę, pragnę, pragnę spotkać cię…

wierzę, wierzę, że tak będzie naprawdę,

że wyjdziesz naprzeciw i powiesz witaj,

nie wędruj już drogami, polami przez las…

wtedy, wtedy, wtedy zatrzyma się czas,

dokoła rozbrzmiewać będzie śpiew…

uczucie, uczucie jak tęcza na niebie

 po wielkiej burzy kolorami będzie lśnić                                                                                                                                                         

będzie lśnić”

 

Henryk Dudek, RC Łódź

Fot. Jerzy Koba, RC Łódź

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.