Pożegnanie Macieja Szwedowskiego

Pożegnanie Macieja Szwedowskiego

W dniu 7 stycznia 2024 r. zmarł przeżywszy 48 lat nasz nieodżałowany klubowy Kolega Ś.P. Maciej Szwedowski, adwokat.

Związany z ruchem rotariańskim od 30 lat, najpierw w latach 1993-1994 w pierwszym w Polsce Klubie Interact w Warszawie jako jego pierwszy Prezydent, potem przez wiele lat jako Członek Klubu Rotaract Warszawa, założyciel i Członek Klubu Rotaract Warszawa Śródmieście, a od 2006 r. do dziś jako Założyciel i Członek naszego Klubu Rotary Warszawa Żoliborz.

Swoją szlachetną, acz niezwykle skromną postawą i aktywnym działaniem ucieleśniał motto Rotary International „Służba innym ponad korzyść własną”. Był niezwykle wrażliwy na ludzkie potrzeby i z chęcią angażował się w prace klubu przy projektach charytatywnych m.in. w organizację międzynarodowych grantów Rotary Foundation. Za swoje zasługi uhonorowany przez klub dwukrotnie odznaką „Paul Harris Fellow”. Maciek służył nam też zawsze swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, również zawodowym jako świetny adwokat. Przez pewien czas był również mentorem w Rotariańskim Programie Mentorskim, dzieląc się swoim dorobkiem z rotaraktorami, debiutującymi w zawodzie prawnika.

Poza okresem rotaraktorskim, kiedy reprezentował Polskę w Europejskim Komitecie Rotaract ERIC, nigdy nie pełnił funkcji ponadklubowych – nie lubił „wychodzić na scenę” i piastować eksponowanych funkcji; wolał organiczną pracę w klubie na rzecz potrzebujących. Pozostaje po Nim pustka, której nikt nie wypełni.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 12 stycznia o godz. 9:00 na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kościele pw. św. Karola Boromeusza.

Maciek, był też moim osobistym Przyjacielem i Doradcą przez te wszystkie 30 lat, spotkałem Go „w akcji” podczas organizacji przez Rotary i Fundację „Jesteśmy” w Filharmonii Narodowej koncertu dla trudnej młodzieży.

Maćku, dziękuję Ci w imieniu Rotary i własnym i oddaję Ci hołd za Twoją przyjaźń, niezwykłą mądrość i szlachetność tak rzadko dziś spotykaną; spoczywaj w spokoju. 

Łukasz Grochowski, Past Gubernator 2018-2019, Trener Dystryktu

Prezydent Klubu Rotary Warszawa Żoliborz

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.