Pożegnalne spotkanie młodzieży w Spale

Pożegnalne spotkanie młodzieży w Spale

Wraz z końcem roku szkolnego kończy się kolejny rok pobytu w Polsce młodych ludzi, którzy przylatują do nas z całego świata w ramach Programu Wymiany Młodzieży, organizowanego przez Rotary International od blisko 40 lat.

Po wspólnych spotkaniach w Bydgoszczy, Toruniu, Wrocławiu i Krakowie, w pierwszy weekend czerwca br. młodzież przyjechała do Spały, w której w tym samym czasie odbywała się Konferencja Dystryktu 2231. To pierwszy raz, gdy młodzi ludzie mogli uczestniczyć w naszym rotariańskim wydarzeniu i spotkać się z Rotarianami, Rotaractorami i Interactorami z całej Polski, którzy także zjechali do tej uroczej miejscowości.

Pierwszego dnia pobytu młodzież rozegrała między sobą turniej Ground Golfa, natomiast w sobotę przed południem miała okazję zwiedzić bunkry w Konewce, do której została zawieziona kolejką turystyczną. Bunkry powstały podczas II Wojny Światowej dla ochrony pociągów, którymi do Spały (gdzie mieściło się Naczelne Dowództwo Wojskowe „Wschód”) przyjeżdżali hitlerowscy przywódcy. Młodzież miała okazję zobaczyć cały bunkier kolejowy oraz bunkry techniczne.

Tradycji pożegnalnych spotkań stało się zadość, ponieważ nasi zagraniczni studenci w sobotnie popołudnie ujawnili swoje talenty muzyczne, taneczne i recytatorskie. Rotarianie i zaproszeni goście mieli okazję podziwiać występy grup z Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy czy Warszawy, które wywoływały salwy śmiechu, radości i nagradzane były gorącymi brawami. W programie występów znalazły się piosenki z Meksyku, Brazylii, Tajlandii, tradycyjny tajlandzki taniec oraz interpretacje „Zoo” Jana Brzechwy i „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

Niestety pogoda pokrzyżowała plany na sobotni wieczór i zamiast pożegnalnego ogniska młodzież poprzestała na grillu i w minorowych nastrojach spędziła resztę wieczoru na rozmowach i pożegnaniach. Tych ostatnich w niedzielny poranek było aż nadto, był płacz i ogromny smutek, ponieważ w tej samej grupie studenci spotkali się po raz ostatni. Czas wyjazdów nadszedł niespodziewanie szybko, jednak ta cudowna, ponad 70-osobowa grupa młodzieży, która gościła u nas w trakcie kadencji 2017-2018 pozostanie w naszych wspomnieniach i będziemy utrzymywać ze sobą kontakt. Niektórzy już zapowiedzieli swój rychły powrót do naszego kraju. Do zobaczenia!

Angelika Przeździęk
RC Warszawa Józefów
Przewodnicząca Komitetu Wymiany Młodzieży

Fot. Cezary Seredyn i Paweł Korczyński, RC Wrocław 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.