Powstańcy Warszawscy na wigilii RC Warszawa Fryderyk Chopin

Powstańcy Warszawscy na wigilii RC Warszawa Fryderyk Chopin

19 grudnia Wieczerza Wigilijna organizowana przez RC Warszawa Fryderyk Chopin była wyjątkowa i niezwykła. Razem z Nami przy stole usiedli Bohaterowie – Powstańcy Warszawscy reprezentowani przez:

Dr major Halinę Jędrzejewską ps Sławka
– przed wybuchem powstania ukończyła 18 lat, należała do patrolu sanitarnego, przy dowódcy batalionu Miotła kpt Niebory. Brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Książęcej. W czasie Powstania dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych. Osadzona w obozie jenieckim w Niemczech po wyzwoleniu trafiła do Wielkiej Brytanii, a później wróciła do Polski. W ojczyźnie ukończyła studia medyczne i napisała pracę doktorską. Przez wiele lat pracowała w Klinice Ortopedii. Jest Wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawy.

Dr ppłk Zbigniew Galperyn ps Antek – w sierpniu 1944 roku miał 15 lat, był strzelcem w Batalionie Chrobry I. Za żołnierskie dokonania, został odznaczony Krzyżem Walecznych, brał udział w walkach na Starym Mieście, Sródmieściu i Woli. 24 sierpnia został ciężko ranny. Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawy.

Ppłk Eugeniusz Tyrajski ps Genek i Sęk – kiedy wybuchło powstanie miał 13 lat, to harcerz z legendarnych Szarych Szeregów, brał udział w akcjach małego sabotażu. Walczył na terenie Sadyby. Wiceprezes Zarządu Głównego Powstańców Warszawy.

Kpt Maria Trębicka -Nesterowicz ps Korwin w sierpniu 1944 roku miała 19 lat, walczyła w I obwodzie Radwanu Warszawskiego okręgu Armii Krajowej, uczestniczka szlaku bojowego Górny Czerniaków Śródmieście Południowe.

Por Jerzy Mindziukiewicz ps Jur – w czasie powstania miał 17 lat, uczestnik zaciekłych walk na Dworcu Pocztowym.

Kpt Tadeusz Roman ps Kowalski – w momencie wybuchu powstania miał 15 lat, członek Armii Krajowej Zgrupowania Radosław, batalion Czata 49 pluton Mieczyków łącznik dowództwa Batalionu.

Spotkanie było bardzo wzruszające i niezapomniane. Wielkim zaszczytem i honorem dla Nas było móc gościć, przełamać się opłatkiem i wspólnie zaśpiewać kolędy z tak Wybitnymi Patriotami, Naszymi Bohaterami. W tym uroczystym dniu przyjęliśmy do Klubu nowych Rotarian – koleżankę Renatę Rogalską i kolegę Piotra Kowalskiego oraz Małgorzatę Grodzką – która przeszła do naszego klubu z RC Warszawa Belweder.

W świątecznej Wieczerzy brał udział także Rotaract Warszawa Chopin oraz Młodzież z rocznej Wymiany i zaproszeni goście.

Piękny i magiczny czas przy wspólnym stole zostanie na długo w pamięci wszystkim uczestnikom spotkania.

Monika Rosińska
RC Warszawa Fryderyk Chopin

Fot. Elwira Nowicka

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.