Powstał Komitet ICC Litwa – Polska

Powstał Komitet ICC Litwa – Polska

W dniach 14.-15 października 2016 delegacja naszego Dystryktu w składzie: Joanna Dzienis i Evelyna Jelec z RC Giżycko oraz Tomasz Michalik i Marcin Dolida z RC Białystok wzięła udział w konferencji Dystryktu 1462, która odbyła się niedaleko Wilna.

W sobotę, 15 października, dwaj czarterowi prezydencji ICC Litwa – Polska Norimantas Stankevičius (RC Marijampolė) – sekcja litewska i Joanna Dzienis (RC Giżycko) – sekcja polska złożyli swój podpis pod dokumentem, powstałym podczas ostatniej konferencji Dystryktu 2230 w Gdyni, powołującym do życia Komitet Międzykrajowy Litwa – Polska.

Inicjatorami powstania tego komitetu byli rotarianie z Giżycka i Marijampolė, którzy od lat współpracują ze sobą.

Podczas tegorocznych Regat o Puchar Gubernatora Dystryktu 2230, Memoriał Jacka Nankiewicza, na których Rotary Club Giżycko gościł rotarian z litewskich klubów: Marijampolė, Vilkaviškis, Kaunas, Vilnius i Biržai, młodych żeglarzy z Rotaractu z Kaunas i Vilnius oraz rotarian z polskich klubów: Bartoszyce – Lidzbark Warmiński, Gdańsk – Sopot – Gdynia, Grudziądz, Wrocław Panorama, Białystok i Warszawa Chopin, przy pomocy Asystenta Gubernatora Zbigniewa Borkowskiego, podpisaliśmy list intencyjny o powołaniu ICC między Litwą i Polską.

Mamy nadzieję, że powstanie Komitetu ułatwi współpracę klubów polskich i litewskich, a jego praca zaowocuje wieloma przyjaźniami i wspólnymi grantami zarówno na Litwie jak i w Polsce.

Serdeczne podziękowania należą się jeszcze trzem osobom – PDG Andrzejowi Ludkowi (Prezydent Światowej Rady ICC), PDG Vygintasowi Grinis oraz PDG Barbarze Pawlisz za ich wsparcie i życzliwość.

Zapraszamy do współpracy.

Joanna Dzienis, Evelyna Jelec

 

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.