Powstaje Rotary Klub Białystok

Powstaje Rotary Klub Białystok

W Białymstoku do tej pory Rotary nie było obecne. W końcu 2014 roku powstała grupa inicjatywna, która krok po kroku doprowadziła do zebrania grupy osób zainteresowanymi pracą w Rotary.

 

6 lipca 2015 roku na spotkaniu mieliśmy wspaniałych gości: obecną gubernator dystryktu Barbarę Pawlisz oraz Piotra Wygnańczuka gubernatora dystryktu w latach 2010-2011. Odwiedziła nas także Dorota Wcisła, która współtworzy nowy Klub Rotary Elbląg Centrum.

Podczas spotkania Ewa Gutowska opowiedziała o edukacji Marii Montessori, a Piotr Wygnańczuk o historii Rotary International oraz roli kobiet w rozwoju organizacji.

To spotkanie dodało nam energii i w poniedziałek 20 lipca 2015 roku, spotkaliśmy się na zebraniu założycielskim Klubu Rotary Białystok. Na naszym spotkaniu odbyły się pierwsze wybory Zarządu Klubu. Pierwszym Prezydentem w historii klubu został Andrzej Kuźmicki, Prezydentem elektem Tomasz Michalik, II Wiceprezydentem Łukasz Zimnoch, Sekretarzem Katarzyna Sztop-Rutkowska, Skarbnikiem Konrad Zawistowski. Została powołana również Komisja Rewizyjna Klubu, w skład której zostali wybrani: Marek Wasiuk (Przewodniczący), Krzysztof Paliński (Wiceprzewodniczący), Marta Kupczewska (Członek Komisji). Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

Program który już realizujemy składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest „Miejsca Pracy dla ludzi z różnym stopniem Autyzmu”, polega na wsparciu programu związanego z zatrudnieniem osób autystycznych pracujących pod nadzorem trenera, drugim elementem jest „Wsparcie lokalnych talentów”. Gdzie wspieramy Michała Piekarskiego, uzdolnionego młodego ikono-pisarza w jego rozwoju. Michał w wyniku nieudanego zabiegu w szpitalu w dzieciństwie stracił słuch. Staramy się ułatwić Michałowi start w samodzielne życie. A trzecim elementem, długoterminowym, jest „Wsparcie działań związanych z dziećmi ze spektrum autyzmu, połączenie z popularyzacją metody Montessori”.

Rejestracja naszego Klubu w Rotary International tylko ułatwi prowadzenie naszych prac. Charter naszego Klubu w Białymstoku planujemy jeszcze w tym roku.

Serdecznie zapraszamy na nasze spotkania, które odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 18.00 w Hotelu „Branicki” mieszczącym się w Białymstoku przy ul. Zamenhofa.

Więcej informacji o działaniach i życiu naszego Klubu możecie znaleźć na naszym fanpage:https://www.facebook.com/Rotary.Bialystok

Tomasz Michalik

RC Białystok

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Wiesław Ochman

Wiesław Ochman

Wiesław Ochman (ur. 6 lutego 1937 w Warszawie) – polski śpiewak operowy (tenor liryczny). Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.