Powrót do Polski z wymiany rok 2015 – RC Bydgoszcz

Powrót do Polski z wymiany rok 2015 – RC Bydgoszcz
Agata Piasecka, Tomasz Juraniec i Adam Szczepanek. Troje młodych ludzi, którzy właśnie wysiedli z samolotów po rocznym pobicie na wymianie zagranicznej. Agata spędziła ten czas na Tajwanie. Tomasz i Adam mieszkali w USA. Co dał im wyjazd i dlaczego uważają, że to jeden z najważniejszych okresów w ich życiu?

 

https://youtu.be/BtTjbooOdYE

Agata – Koperty na Chiński Nowy Rok

Zachwyciła nas uśmiechem i ubiorem. Na spotkanie bowiem założyła strój, jaki noszą uczniowie na Tajwanie. Powitała nas też w języku chińskim, w którym po roku pobytu, potrafi się porozumieć. Opowiedziała o wielu ciekawostkach z tego, egzotycznego przecież dla nas miejsca na świecie. Czy wiecie, że w Chiński Nowy Rok rozdaje się czerwone koperty, w których można znaleźć pieniądze? A jedzenie wszystkich potraw pałeczkami wcale nie jest takie trudne? Czy nosicie do restauracji własne sztućce? Na Tajwanie bardzo często przychodzi się do restauracji z własnymi, składanymi pałeczkami. Nawet do restauracji, w której można zjeść bardzo smaczną zupę z węży! Nie tylko to by nas zdziwiło. Je się też inaczej. Siada przy wspólnym stole, każdy ma przed sobą miskę z ryżem. Ale dodatki są na talerzach, które każdy nabiera właśnie pałeczkami.

Agata nie tylko spędzała czas w restauracji. Jej głównym zajęciem była oczywiście nauka. Przez rok uczęszczała do szkoły. Uważa, że mieszkańcy tych krajów osiągają sukcesy, ponieważ mają duży szacunek do nauki. Już trzyletnie dzieci grają na różnych instrumentach. A uczniowie w szkole podstawowej i średniej, rzadko wracają do domu wcześniej, niż po dziesięciu godzinach nauki. A my narzekamy na dużą ilość zajęć w szkole…

Jak wygląda dom na Tajwanie. Różni się od naszych domów. Wyposażenie jest skromniejsze, ale to dlatego, że mieszkańcy tego kraju cenią prostotę. Często przed wejściem do sypialni zdejmuje się nawet domowe obuwie. Poza tym Tajwańczycy lubią, jak wszyscy ludzie na świecie, bawić się i śmiać. Jednak nas zdziwiłby pewnie wystrój domu nawiązujący do Hello Kitty, prawda? I picie herbaty z mlekiem i bąbelkami?

Co będzie robiła Agata po powrocie? Niedługo wybierze kierunek studiów i zapewne będzie kontynuowała naukę języka chińskiego. Gdy wyjeżdżała usłyszała, że zawsze może przyjechać do rodziny na Tajwanie i u nich zamieszkać. Może właśnie to zrobi?

Tomasz – Surf in the USA

Zamieszkał na wyspie w Stanie Washington. To wbrew pozorom miejsce nie na wschodnim, ale na zachodnim wybrzeżu. Jedna część wyspy to las tropikalny. Druga jest sucha i ma niewiele roślinności. Tomasz miał częste kontakty z klubem Rotary, który go zaprosił. Uczestniczył w zbiórkach pieniędzy, które zasilą fundacje zajmujące się szczepieniami na Polio w krajach trzeciego świata.

Oczywiście nie ominęła go szkoła. Do tej, w której miał lekcje, chodziło aż 1300 uczniów. Zajęcia rozpoczynały się rano, kończyły ok. 13. W ciągu dnia były tylko dwie lekcje, ale za to trwające dwie godziny. Oczywiście również przerwa. Wielkie znaczenie odgrywa tam sport. Szkoła Tomka miała własny stadion, na którym mogło się pomieścić kilkuset kibiców. Był też basen. Nacisk na wysiłek fizyczny jest bardzo duży. On sam, właśnie podczas pobytu, zaczął uprawiać biegi przełajowe. Codziennie, minimum przez dwie godziny. Wystartował na zawodach w Seattle. Spróbujcie pobiegać codziennie pięć kilometrów po lasach i górach. To wcale nie jest takie łatwe. Jego rekord w biegu przełajowym na 5 km to 23 minuty. Gratulujemy! Nauczył się także surfować. I spotkał na łodzi młodego człowieka, który spędził rok na wymianie właśnie w Polsce. I kto zaprzeczy, że świat jest bardzo mały?

Adam – Huston, mamy problem?

Na szczęście w czasie jego pobytu w Huston w Texasie nie padło to zdanie. Adam spędził ten czas jak większość „wymieńców”. W szkole, pracując na rzecz lokalnej społeczności, zwiedzając. Czego będzie mu najbardziej brakowało? Gry w futbol amerykański. Tak, to ta gra, o niezrozumiałych dla nas zasadach, gdzie dwie drużyny biją się na boisku. Przynajmniej tak to wygląda z punktu widzenia Europejczyka, bo Adam uważa, że jest to wspaniała gra. I ma do tej gry talent, bowiem pod koniec pobytu został już przyjęty do średniozaawansowanej szkolnej drużyny.

Uczestniczył też w Igrzyskach Olimpijskich Rotary, odwiedził Sam Francisco i Park Narodowy Yosemite. A w Los Angeles, obejrzał słynną Aleję Gwiazd. Ale uważa, że nie to było w czasie jego pobytu najważniejsze. Ten rok pozwolił mu się rozwinąć. Ukształtować system wartości i osobowość. To rzeczy, których nie da się kupić za pieniądze, ale dał mu to pobyt w USA.

Czy warto wysyłać młodych ludzi i przyjmować ich w Polsce? Na pewno tak! Nie tylko uczą się języka, chociaż wydaje się, że to jest jeden z pierwszych motywów, które skłaniają do wyjazdu. Oni uczą się tam, że jak wiele może nam dać otwarcie się na świat. I dlatego warto tę ideę podtrzymywać.

Dorota Kowalewska

Zobacz też

Trwa rejestracja na Szkolenia Rotary w Kielcach

Trwa rejestracja na Szkolenia Rotary w Kielcach

Drogie Rotarianki, Drodzy Rotarianie, Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w szkoleniach obowiązkowych Rotary Foundation, Członkostwo, Wizerunek Publiczny, które odbędą się…

30 lat Rotary Club Zamość

30 lat Rotary Club Zamość

27 września 2024 roku w Hotelu Koronnym w Zamościu odbyła się jubileuszowa uroczystość 30-lecia działalności RC Zamość. Nasz klub powstał…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.