Ponad 600 paczek dla dzieci i seniorów

Ponad 600 paczek dla dzieci i seniorów

Rotary Club Elbląg Centrum po raz czwarty już zorganizował spotkania mikołajkowe. Co roku, w ramach tej akcji rotarianki odwiedzają z Mikołajem dzieci i seniorów w wybranych wcześniej placówkach. Każdy otrzymuje paczkę. Zawsze jest to ogromna radość zarówno dla obdarowywanych, jak i dla członków Klubu. W tym roku rozdano ponad 600 paczek.

Wszystko zaczynają się na długo przed tym jak Mikołaj zjawia się u pierwszych dzieci. Na kilka tygodni wcześniej RC Elbląg Centrum ogłasza zbiórkę słodyczy w szkołach i przedszkolach. Trafiają one potem do przygotowywanych paczek, obok książeczek i zabawek dokupowanych przez rotarianki. Z roku na rok odzew jest coraz większy i do akcji placówki zgłaszają się coraz częściej same, chętne do zbierania słodyczy. Potem trzeba oczywiście wszystko podzielić i zapakować. W tegorocznej akcji elbląskie rotarianki postanowiły iść z duchem ekologii i nie w plastikowe torby, a w uszyte własnoręcznie z firanek woreczki zapakowały większość paczek. Wyszły piękne!

Pierwsza wizyta odbyła się 4 grudnia u dzieci w Polskim Stowarzyszeniu Osób Z Niepełnosprawnością Intelektualną w Elblągu.  „Jestem u Was wcześniej ale to nie falstart – to dlatego że mam jeszcze mnóstwo dzieci do odwiedzenia” – mówił Mikołaj.
Było dużo śpiewu, radości i oczywiście prezenty. Wychowawcy wraz z dziećmi przygotowali się bardzo dobrze do wizyty Świętego. Dzieci były ubrane mikołajkowo a całą placówkę ozdobiły piękne świąteczne dekoracje. Atmosfera była wspaniała i mimo, że daleko było jeszcze do Świąt, można było je doskonale poczuć.

Dokładnie tak samo świątecznie, kolorowo, muzycznie i wesoło było dwa dni później, w same Mikołajki 6 grudnia, kiedy to rotarianki odwiedziły z Mikołajem i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.

Mikołaj nie zapomina o nikim, pamięta też o tych starszych, szczególnie, że chodzi o „Niezapominajkę” – elbląski Dom Pomocy Społecznej. Już kolejny rok RC Elbląg Centrum (w czwartek 12 grudnia) odwiedził seniorów ze słodkimi upominkami. Zawsze licznie zjawiają się na świetlicy, aby wspólnie z Mikołajem zaśpiewać kilka kolęd i chętnie uczestniczą w spotkaniu. Nikt nie zostaje pominięty.Tym, którzy nie mogą, lub nie mają siły zjawić się na świetlicy paczki roznoszone są do pokojów.

Z DPS rotarianki nie żegnają się na długo ponieważ już zapowiedziały tradycyjną wizytę z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym roku będą im towarzyszyć młodzi tancerze.

To jednak nie koniec mikołajkowych spotkań. 13 grudnia paczki trafiły do kolejnych dzieci, tym razem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu. Wspaniale było po raz kolejny zobaczyć uśmiechy i radość z otrzymanych słodkich upominków. W całym Ośrodku również panował cudowny, świąteczny klimat.

Podczas rozdawania prezentów, była okazja już po raz kolejny (ostatnia wizyta była kwietniu w Dniu Autysty) zobaczyć z jakim zaangażowaniem cała kadra dba o swoich wychowanków.
Przy okazji akcji mikołajkowej, rotarianki rozmawiały również z dyrekcją Ośrodka o efektach dotychczasowych projektów i planach na dalszy rozwój metod rehabilitacyjnych. Dzień ten był inspiracją do nowych pomysłów wspierania dzieci z niepełnosprawnościami.
20 grudnia rotarianki były zaproszone na spotkanie wigilijne do Domu Dziecka w Marwicy, gdzie do dzieci trafiły kolejne paczki.

Kilkadziesiąt otrzymali też uczestnicy świetlicy z Placówki Wsparcia Dziennego Stowarzyszenia Inicjatorów Społecznych „Przyjazny Krąg” w Elblągu.

Łącznie w tym roku Mikołaj z rotariankami wręczył 541 paczek, co stanowi prawie dwukrotność zeszłorocznych i blisko pięciokrotność tych, które udało się przygotować w pierwszym roku mikołajkowej akcji Klubu.

A to jeszcze nie koniec, na wizytę z okazji Dnia Babci i Dziadka w DPS Niezapominajka czekają już przygotowane kolejne 135 paczek z czekoladami dla seniorów. Wszystko z tegorocznej zbiórki słodyczy.

W tym roku członkinie RC Elbląg Centrum odwiedziły jeszcze jedną placówkę –  Dom Dziecka „Słoneczne wzgórze” we Fromborku. Dzieci zostały wcześniej poproszone o napisanie listów do Mikołaja. Mieszcząc się w z góry ustalonej kwocie każde napisało o czym marzy. Listy zostały dokładnie przeczytane, po kilkudniowym kompletowaniu zostały kupione i (w imieniu Mikołaja oczywiście) i dostarczone. Było bardzo świątecznie – piękny stół i poczęstunek. Wychowankowie przygotowali też upominki świąteczne dla Mikołaja i rotarian. W sfinansowanie części prezentów włączyła się Straż Graniczna w Elblągu, która już po raz kolejny pomaga elbląskim rotariankom wspierać dom dziecka we Fromborku, jedną z paczek ufundował  X Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Elblągu i po jednej kilka osób prywatnych. Oprócz prezentów dla dzieci, dzięki pani Beacie Paliszewskiej wychowankowie otrzymali dodatkowo dziesięć nowych kołder z pościelą.

Święta już za nami, minęły jak zawsze za szybko. Dobrze, że są takie akcje, bo dzięki nim można je przeżywać dużo dłużej.

 

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum

fot. z arch. RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.