Lawina dobra – czyli jak powstał mural

Lawina dobra – czyli jak powstał mural

Kiedy jako jego członkinie damskiego RC Gdynia Orłowo, odwiedziłyśmy po raz pierwszy dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Familia, ujrzałyśmy obskurną i ponurą sień, prowadzącą do kilku placówek socjalnych i na podwórze osiedla. Postanowiłyśmy, że zmienimy to miejsce przy pomocy gdyńskich artystów! Wymyśliłyśmy, że na ścianie sieni powstanie mural, który zaprojektują dzieci! Gospodarz świetlicy, czyli Gdyńskie Stowarzyszenie Familia i same dzieci przyjęły pomysł z radością, ale i pewnym zwątpieniem, czy oby na pewno się uda.

Zaczęłyśmy mozolne starania formalne – najpierw o zgodę wspólnoty mieszkaniowej i miejskiego konserwatora zabytków. Wreszcie przyszedł czas na artystów. Początkowo mieli to być młodzi streetartowcy z TuBazy w Kolibkach. Ale kiedy o inicjatywie dowiedział się Jacek Piątek – Plastyk Miejski Gdyni – powiedział, że zrobi to osobiście. Pro bono! Bo mieszka z rodziną na Grabówku i pragnie zrobić coś dobrego dla swojej dzielnicy.

W miarę postępu w realizacji projektu wydłużał się łańcuch ludzi dobrej woli!
Do naszej inicjatywy przyłączyła się Pani Aneta Piątek – żona p. Jacka, także artystka, która także honorowo – podjęła się prowadzenia zajęć plastycznych z wychowankami świetlicy. Bo dzieci miały być i zostały współautorami dzieła, a nie tylko beneficjentami projektu.

Farby dla artystów i dzieci przekazała nasza klubowa koleżanka Małgorzata Undziłło właścicielka firmy Flugger. W łańcuchu ludzi dobrej woli znalazł się też Młodzieżowy Dom Kultury, który przygotował swoją niespodziankę – koncert i pokaz modeli latających w wykonaniu dzieci. Z kolei dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, znajdującego się po sąsiedzku, zmobilizowana nasza inicjatywą i jej pięknymi owocami – w błyskawicznym tempie oświetliła ponurą dotychczas bramę i zarazem dzieło sztuki, czyli mural.

Na koniec Pan Mariusz Kiedrowicz – właściciel gdyńskiej firmy Gostarmedia zrobił i przekazał gratis śliczne znaczki – przypinki z wizerunkiem muralu, które będą pamiątką wydarzenia, czyli uroczystego wernisażu, połączonego z piknikiem dla dzieci Familii i z okolicy – który odbył się 24 maja.

Jak się dowiadujemy – Miasto planuje na podwórzu, do którego prowadzi NASZ mural, urządzenie jednego z trzech miejskich OGRODÓW SPOŁECZNYCH. Zatem kolorowy początek już jest zrobiony. My – Rotarianki z Orłowa jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwe, że uruchomiłyśmy lawinę dobra!

Joanna Grajter
RC Gdynia Orłowo

Na zdjęciu – współtwórcy muralu przy ul. Grabowo 2 w Gdyni
foto. Cezary Horewicz

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.