Pomóżmy Sedar

Pomóżmy Sedar

Niezwykła historia: Sedar, mała dziewczynka na drugim końcu świata. Zapraszamy Was do akcji „Przyszłość dla Sedar”. A oto link do zrzutki: https://zrzutka.pl/gw53fh

Przed kilku laty nasza koleżanka Małgosia Dłużewska (RC Katowice) podczas wyprawy do Nepalu poznała 4 letnią Sedar, małą mieszkankę wioski Langtang (3500m npm, północna część Nepalu w pobliżu granicy z Tybetem). W 2015 roku trzęsienie ziemi właściwie zmiotło wioskę z powierzchni. Mieszkańcy doliny wielkim wysiłkiem odbudowali się z gruzów. Nie było im łatwo, ale też obecnie w czasach pandemii brak turystów sprawia, że ponownie stanęli do walki o przetrwanie.

W wyniku tego trzęsienia zginęła siostra i dziadkowie Sedar. Rodzice dziewczynki nie mają pieniędzy na kontynuowanie jej nauki. Edukacja zapewni jej lepsze życie. Potrzeba minimum 1200 dolarów aby nie musiała wracać do domu po trzech latach nauki w szkole w Katmandu.

Od kilku lat Małgosia wraz z przyjaciółmi wspomaga Sedar małą mieszkankę Nepalu w zdobywaniu wykształcenia. W tym roku połączyliśmy siły i jako Klub Rotary Katowice wzięliśmy Sedar pod nasze skrzydła. Bez konsekwentnej, wieloletniej pomocy z zewnątrz nie byłoby możliwe ukończenie szkół i zdobycie wykształcenia. Mamy nadzieję, że za klika lat zaprosimy Sedar do Polski, ale do tego czasu zapraszamy również Was do tej akcji. Zebrane pieniądze, tak jak w poprzednich latach, zostają przekazane na konto szkoły w Katmandu z celem zapłacenia rocznego czesnego dla Sedar Załączamy kilka zdjęć naszej Sedar i stronę jej szkoły https://marshyangdischool.org/

 

Małgorzata Szymczyk, RC Katowice

Fot. Małgorzata Dłużewska, RC Katowice

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.