Pomóżmy ofiarom pożaru

Pomóżmy ofiarom pożaru

Rotary Club Olsztyn prosi o wsparcie i rozpowszechnianie zbiórki na pomoc w odbudowie domu mieszkańców pod Olsztyńskiej wsi.

Znam osobiście ofiary pożaru; Piotra i jego mamę. Są w naprawdę trudnej sytuacji, za każdą pomoc będą niezmiernie wdzięczni.

Obecnie wszyscy jesteśmy bardzo zaangażowani w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, ale nie zapominajmy też o naszych rodakach, których spotkało wielkie nieszczęście. Liczymy na wielkie serca Rotarian i z góry dziękujemy w imieniu pogorzelców i RC Olsztyn.

A oto link do zrzutki: WESPRZYJ ODBUDOWĘ DOMU MUZYKA I JEGO MAMY

W treści zrzutki znajduje się informacja:

„Dnia 1 marca 2022 r. około godz. 14.00 spłonął dom Piotra i jego mamy Marii. Piotr był w tym czasie w pracy. Pani Maria, osoba starsza i schorowana, przebywała w domu. Pożar odciął jej drogę ucieczki, więc została uwięziona w domu. Sąsiad wykonujący prace polowe zauważył dym wydobywający się spod dachu. W ostatniej chwili wraz ze swoim bratankiem wydostał z płonącego domu poruszającą się jedynie o kulach kobietę.

Z trawiącym dom żywiołem walczyło kilka jednostek Straży Pożarnej. Jednak mimo ich ogromnego zaangażowania, dom nie nadaje się do remontu. Spłonęło wszystko co posiadała rodzina: od wyposażenia domu, przez rzeczy osobiste, pamiątki, po wszelki sprzęt oraz elektronarzędzia, dzięki którym Piotr mógł wykonywać pracę zarobkową. Piotr pracujący przy budowlanych pracach wykończeniowych, własnymi siłami w 2021 r. częściowo wyremontował dach oraz planował dalsze prace, aby poprawić warunki mieszkaniowe swoje i swojej schorowanej mamy.

Piotr jest także muzykiem, gra na pianinie i gitarze. W pożarze spłonęły jego instrumenty muzyczne i sprzęt audio. Dla kogoś, kto kocha muzykę to ogromne nieszczęście.

Pomimo tragedii, jaka spotkała tą rodzinę, dzięki pomocy sąsiada można mówić również o cudzie – ponieważ uratowane zostało ludzkie życie. Dzień ten na zawsze zostanie w pamięci Piotra i jego mamy.

Dzięki pomocy Gminy, przyjaciół i sąsiadów, rodzina otrzymała tymczasowe schronienie, aby zabezpieczyć ich podstawowe potrzeby po pożarze.

Zdajemy sobie sprawę, że ostatni czas jest bardzo trudny dla nas wszystkich. Jednak Piotr i jego mama nie poradzą sobie sami z odbudową domu, który nie był ubezpieczony. Przy aktualnych cenach materiałów budowlanych jest to praktycznie niemożliwe.

Zwracamy się w imieniu rodziny z serdeczną prośbą o wsparcie finansowe. Pomóżmy tej rodzinie, aby mogła szczęśliwie wrócić do swojego domu, zaznać spokoju oraz poczuć się bezpiecznie.

Środki pozyskane ze zbiórki będą przeznaczone na zakup materiałów budowlanych i innych rzeczy niezbędnych do budowy domu dla Marii Nowoduńskiej i Piotra Nowoduńskiego.

Za wszelką pomoc z góry ogromnie dziękujemy!

Przyjaciele i znajomi Rodziny”

RC Olsztyn także dołącza do tej akcji i prosi wszystkie osoby które zechcą pomóc Piotrowi i jego mamie o dokonywanie wpłat na zbiórkę. Każda, najmniejsza nawet wpłata się liczy.

Daniel Dragański, RC Olsztyn

Fot. Paweł Michalski

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.