Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Pomóż dzieciom przetrwać zimę
Rozpoczęła się XXXI edycja dorocznej ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” (PDPZ) zainicjowanej i przez te wszystkie lata pilotowanej przez znaną dziennikarkę radiową Ewę Dados. Dzień 2 grudnia 2023 został ogłoszony dniem wielkiej zbiórki ulicznej; zbiórki żywności, ubrań, zabawek, artykułów szkolnych czyli tego wszystkiego co pomoże dzieciom: tym osieroconym i tym z rodzin najbiedniejszych, godnie przetrwać trudny sezon zimowy i dać namiastkę normalnych warunków życiowych.
Oczywiście nie mogło tu zabraknąć nas Rotarian. Nasz kolega klubowy Jacek Woźniak – prezes firmy ELMAX – oddał do dyspozycji sztabu akcji samochód dostawczy z kierowcą wolontariuszem, który zaparkował przed lubelskim magistratem. Zbyszek Jurkowski – radny miejski – znakomicie skutecznie angażuje wszystkich przechodniów, którzy wracają z rzeczami zakupionymi w pobliskich sklepach i przekazują je obsłudze „dostawczaka”, który obok emblematów PDPZ i Elmax został opatrzony także emblematem Rotary. Irek Muszyński jako członek sztabu krąży po mieście jak latający holender czuwając nad wieloma elementami tej skomplikowanej społecznej układanki (bo przecież nasz punkt przed ratuszem to tylko jeden z bardzo wielu punktów tej olbrzymiej sieci ludzi dobrej woli). Wielu naszych klubowiczów zadeklarowało włączenie się do tej zbiórki sukcesywnie w ciągu dnia.
Miałem przyjemność przekazywać swoje rzeczy jako Rotarianin w towarzystwie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, jego współpracowników i oczywiście Zbyszka Jurkowskiego. Pojawiła się także przy naszym samochodzie (co było miłą niespodzianką) red. Ewa Dados – szefowa akcji (na zdjęciu grupowym w środku).
Wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy wzięli udział w tym jakże pożytecznym przedsięwzięciu – chociaż intensywnie śnieżna aura nie ułatwiała tego – bardzo, a to bardzo serdecznie dziękuję.
Mateo Karczmarczuk, Prezydent RC Lublin Centrum 
Tekst i fot. źródło: Facebook – Rotary Club Lublin Centrum

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.