Pomoc z Niemiec dla Ukrainy

Pomoc z Niemiec dla Ukrainy

W sobotę (5 marca 2022)  do Zamościa dotarł kolejny transport z pomocą z Rotary Club Sangerhausen. W dostarczonym transporcie były m. in.: artykuły spożywcze, koce, śpiwory, wiele lekarstw, artykuły higieniczne i bandaże. RC Sangerhausen został założony 27 kwietnia 1992 roku w Dystrykcie 1800 i działa w nim 44 Rotarian.

Na spotkaniu w dniu 28 lutego 2022 roku nasz klub postanowił pomóc uchodźcom z Ukrainy i zaczął zbierać datki. Wiedzieliśmy, co było pilnie potrzebne z informacji jakie były przekazywane w naszym niemieckim Dytrykcie Rotary. W Sangerhausen od razu pojawiła się ogromna chęć do przekazywania darów, dzięki czemu w czwartek udało nam się zapakować pierwszy samochód z zaopatrzeniem humanitarnym, który nasz przyjaciel Uwe Breuer przywiózł do RC Zamość Ordynacki w Zamościu. W piątek nasi członkowie zapakowali kolejną ciężarówkę z zebraną pomocą, m.in. z miasta Sangerhausen, dzięki czemu przyjaciele Vico Acker i Andreas Kirchner mogli rozpocząć drugą dostawę pomocy w sobotę rano.

Po drodze mijaliśmy wiele innych transportów pomocy m. in. z Hiszpanii, Francji, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Czech, Słowacji, a przede wszystkim z Niemiec.

Przy wsparciu telefonicznym Anny Murawskiej z RC Świnoujście transport dotarł bezpiecznie do Zamościa po 15 godzinach jazdy i został przywitany przez Andrzeja Górskiego z RC Zamość Ordynacki. Wielu młodych pomocników było gotowych do natychmiastowego rozładowania ciężarówki. RC Zamość Ordynacki przejął koordynację i dystrybucję na miejscu.

Nasi przyjaciele Vico i Andreas zostali następnie zaproszeni przez Andrzeja do swojego domu na wspólną kolację z innymi przyjaciółmi z Klubu Zamość Ordynacki. Po długiej podróży był jeszcze czas na ożywioną wymianę zdań o problemach na miejscu i przedyskutowanie aktualnej smutnej sytuacji, która okazała, jak ważne jest pielęgnowanie przyjaźni Rotarian, aby wspólnie pomagać i służyć społeczeństwu.

W niedzielę 6 marca Vico i Andreas wyruszyli z powrotem do domu do Sangerhausen z wieloma nowymi wrażeniami, a także wieloma  myślami.. Wieczorem oboje wrócili bezpiecznie do domu, z dobrym samopoczuciem spełnionej misji, a przede wszystkim z dużym szacunkiem dla pracy wielu pomocników na miejscu oraz  dla Rotary Club Zamość Ordynacki, który ze swoimi 14 członkami tworzy ogromny wkład w pomoc dla Ukrainy.

Tekst i fot. Andreas Kirchner, Rotary Club Sangerhausen

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.