Pomoc dzieciom z Peru

Pomoc dzieciom z Peru

Rotary Club Wrocław Panorama (jako lider projektu) wspólnie z partnerem projektu RC Berlin Kurfürstendamm zapraszają do współtworzenia projektu, który ma na celu wsparcie rozwoju oświatowego i społecznego dla dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej – zwiększenie dostępności edukacji i podniesienie jakości kształcenia w szkole demokratycznej Escuela Democratica w Huamachuco, w regionie La Libertad w północnym Peru.

 

Lokalizacja

Szkoła Demokratyczna Escuela Democratica znajduje się na obrzeżach miasteczka Huamachuco, w północnym Peru, w andyjskim rejonie La Libertad, na wysokości 3430 m.n.p.m. Szkoła została założona 10 lat temu przez lokalnego działacza Valerio Narvaes Polo. Pan Polo własnymi rękoma i zapałem doprowadził do powstania szkoły, jej budynku, programu nauczania. Znalazł nauczycieli wolontariuszy i przekonał dzieci z okolic Huamachuco do rozpoczęcia edukacji.

 

Cele projektu

Główne cele tego przedsięwzięcia to przede wszystkim: wsparcie rozwoju oświatowego i społecznego dla dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej – zwiększenie dostępności edukacji i podniesienie jakości kształcenia w szkole demokratycznej Escuela Democratica w Huamachuco, w regionie La Libertad w północnym Peru; zmniejszenie odsetka analfabetyzmu u osób dorosłych; wsparcie kultywowania i rozwoju rdzennej tradycji, kultury, muzyki i sztuki andyjskiej, a także wsparcie dla idei wielokulturowej współpracy opartej na ideach rotariańskich.

 

Beneficjenci projektu

Beneficjantami projektu będą dzieci w wieku od 3-18 lat – obecni i przyszli uczniowie Escuela Democratica. Są to głównie dzieci z bardzo biednych i wielodzietnych rodzin, które nie mają często szansy na zdobycie nawet podstawowej edukacji. Beneficjentami tego działania będą także rodziny dzieci uczęszczających do szkoły oraz mieszkańcy Huamachuco i okolic, którzy również będą mogli korzystać z zasobów biblioteki szkoły, z sali komputerowej oraz placu zabaw i amfiteatru a także cała społeczność Huamachuco i okolicznych wiosek, która zyska dostęp do edukacji – w tym regionie wciąż wiele osób dorosłych jest dotkniętych analfabetyzmem.

 

Działania do wykonania

W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest przeprowadzenie następujących działań:

  • Wyposażenie kuchni szkolnej w niezbędny sprzęt i przedmioty potrzebne do zapewnienia ciepłego posiłku dla uczniów szkoły,
  • Wyposażenie biblioteki szkolnej w książki i materiały edukacyjne, przygotowanie we współpracy ze szkołą programu do walki z analfabetyzmem wśród dorosłych, przygotowanie programu promocji kształcenia, nauki czytania i pisania,
  • Wyposażenie pracowni komputerowej, przygotowanie we współpracy ze szkołą programu edukacji multimedialnej, wykorzystanie sprzętu komputerowego do rozwijania kontaktów międzynarodowych szkoły i uczniów,
  • Wyposażenie interaktywnego, rozwojowego placu zabaw dla dzieci (również uwzględniając potrzeby dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi),
  • Wyposażenie amfiteatru szkolnego, przygotowanie kulturowego programu integracyjnego i programu promocji kultury lokalnej.

 

Realizacja i budżet

Planowana realizacja w/w działań zakładana jest na październik 2022 roku.

Łączny budżet projektu szacowany jest na 21,370 USD, w tym na wyposażenie kuchni zaplanowane jest 1860 USD, wyposażenie biblioteki: 2950 USD, wyposażenie pracowni komputerowej: 5590 USD, wyposażenie interaktywnego placu zabaw: 5080 USD i amfiteatru 5890 USD.

 

Serdecznie zapraszamy do współpracy. Wspólnie możemy pomóc tym i wielu innym dzieciom regionu Libertad w zdobyciu edukacji i umożliwić im lepszy start w dorosłe życie. Wystarczy niewielka cegiełka. Podajemy numer konta RC Wrocław Panorama: PL70 2030 0045 1110 0000 0299 7600.

Połączmy nasze rotariańskie siły! Zapraszam do kontaktu pod adresem mail: marekseredyn@wp.pl

Zapraszamy do współtworzenia wraz z nami tego pięknego projektu!

 

Marek Seredyn, Prezydent RC Wrocław Panorama

Fot. Edyta Wołyniec, RC Wrocław Panorama, Valerio Narvaes Polo (dyrektor szkoły),  Carlitos Garcia Bailon (uczeń).

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.