Pomagają seniorom

Pomagają seniorom

W tych niesamowicie trudnych, złożonych czasach mnóstwo jest osób potrzebujących naszej pomocy. Niestety bardzo często zapomina się o osobach starszych i schorowanych, którzy najlepsze lata mają już za sobą, pełna sprawność to już pieśń przeszłości, a codzienna opieka obcych im osób to ich rzeczywistość, której zapewne nigdy sobie nie życzyli. Uważamy, że zasługują na to, by jesień życia spędzić w komforcie, w otoczeniu osób, które walczyć będą o ich jak najlepsze samopoczucie i redukcję często nieustannego bólu.

Wiemy, że pacjenci Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w bydgoskiej Smukale są pod wspaniałą opieką, wciąż brakuje tam jednak odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji czy specjalistycznych łóżek. Potrzeby są ogromne, ale po odwiedzinach w placówce postanowiliśmy zrobić wszystko, aby zebrać całą ogromną kwotę, która zamyka się w ok. 100 000 zł. Jeden z naszych członków po tej wizycie powiedział: „Właśnie po to wstąpiłem do Rotary, aby pomagać takim miejscom”.

Pierwsze wydarzenie

18 listopada 2021 roku odbyła się pierwsze wydarzenie, z którego dochód przeznaczyliśmy właśnie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Smukale. Wśród atrakcji znalazł się  recital piosenki francuskiej naszej członkini, wspaniałej wokalistki Emilii Czekały, degustacja wina z komentarzem znakomitego sommeliera, a także aukcje i licytacje fantastycznych, różnorakich przedmiotów. Jesteśmy bardzo wdzięczni przedstawicielom klubów Rotary, którzy zechcieli nas wesprzeć i uczestniczyć w pomaganiu poprzez wspólną zabawę, a do Bydgoszczy przyjechali tego dnia rotarianie z Inowrocławia, Grudziądza,  a nawet z Kielc, zaś RC Koszalin przesłał na nasz cel darowiznę. Bardzo Wam dziękujemy!

To właśnie dzięki funduszom uzbieranym podczas  Święta Wina (ponad 16 000zł), mogliśmy zakupić pierwszy tak pilnie potrzebny sprzęt. Artromot to szyna do ćwiczeń kinezyterapii miejscowej, która zwiększa mobilność w różnych stawach i pozwala na przywrócenie lub zachowanie sprawności jak najdłużej, niweluje ból zapobiega zanikom mięśni i przykurczom. Od grudnia służy ona pacjentom ośrodka w Smukale.

 

IV Charytatywny Wyścig Kaczek Rotary

Pierwsze działania to dopiero skromny początek. Już w czerwcu w wyścigu o jak najwięcej środków na pomoc pacjentom w Smukale stanie tysiąc gumowych kaczuszek. Wyścig wraca po długiej pandemicznej przerwie ze zdwojoną siłą. Będzie więcej kaczek, więcej nagród i kacze, rotariańskie upominki dla każdego, kto obstawi swój numer startowy. W tym roku, dzięki pomocy kolegów z RC Olsztyn Varmia, numer kaczki będzie można nabyć online!  Zapraszamy więc wszystkich rotarian do wzięcia udziału w naszym wyścigu, niezależnie od tego jak daleko jesteście – możecie wygrywać, możecie pomagać!

Szczegóły: www.kaczki20222.pl, numery startowe do wybrania tutaj: www.kaczki2022.pl/numery

25 czerwca 2022r., godz. 12.00, Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Poprzednie wyścigi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem bydgoszczan, emocje są niepowtarzalne, a radość z pomagania z niczym nieporównywalna! Zachęcamy zatem do wspólnej zabawy!

Emilia Czekała, RC Bydgoszcz Stare Miasto

Fot. Michał Mielewczyk

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.