Polsko-włoska współpraca na rzecz pomocy dla Ukrainy

Polsko-włoska współpraca na rzecz pomocy dla Ukrainy

W maju b. r. Rotary Club Sapri-Golfo di Policastro D-2101 (południowe Włochy) zdecydował o wysłaniu pomocy dla Ukrainy. Plan był jednak bardziej złożony. Autokar, którym przyjechały dary miał zabrać uchodźców przebywających już w Polsce. W tym celu, w imieniu Prezydent RC Sapri-Golfo di Policastro Vicenzo Casale, Giovanna Tripari nawiązała kontakt z RC Zamość Ordynacki.

Byliśmy już wtedy po wyekspediowaniu znacznej grupy uchodźców do Szwecji, Polski i innych krajów. Postanowiliśmy więc zatrzymać transport w Krakowie wiedząc, że tam jest wiele osób mających zamiar pojechać dalej w świat. Tu okazała się nieocenioną pomoc Niny Modelskiej-Zielonka (RC Kraków Zamek Niepołomice).

Dary zostały odebrane i natychmiast przesłane na Ukrainę, a wśród uchodźców zebrano grupę około 40 osób. Wyjazd był świetnie zorganizowany, RC Sapri-Golfo di Policastro przysłał lekarza i doskonale wyposażył autokar.

Po jakimś czasie, w czerwcu, postanowiliśmy odwiedzić RC Sapri-Golfo di Policastro, by podziękować za całą akcję i dowiedzieć się o dalszych losach uchodźców. Byliśmy wspaniale przyjęci, a kulminacyjnym momentem było spotkanie z całym klubem. Nie skończyło się na wymianie proporców. RC Sapri-Golfo di Policastro zaproponował nam podpisanie umowy o dalszej współpracy i taka umowa już funkcjonuje.

Przekazaliśmy podziękowanie za pomoc dla Ukrainy, a Giovanna Tripari obdarowana została pięknym aniołem autorstwa naszej koleżanki z RC Chełm Agnieszki Grzywaczewskiej. To właśnie Giovanna była duszą całego przedsięwzięcia i aniołem dla ukraińskich gości!

Moja relacja wymaga też sprawozdania o osobach z Ukrainy będących w Sapri. Część z nich postanowiła wrócić do domu bądź wyjechała do rodzin w innych krajach. Ponad połowa jednak została, uczą się języka, pracują, a dzieci chodzą do szkół. Tak więc powoli wpisują się w miejscowe okoliczności i pewnie zostaną tam może na zawsze.
Entuzjastyczne, bezinteresowne i skuteczne działanie. To właśnie siła Rotary!

Anna Kaczmarczyk, RC Zamość Ordynacki

Fot. z arch. Anny Kaczmarczyk, RC Zamość Ordynacki

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.