Polsko-ukraiński protest song

Polsko-ukraiński protest song

Dwa miesiące po tym jak 24 lutego 2022 roku doszło do barbarzyńskiej i pozbawionej jakiegokolwiek uzasadnienia napaści Rosji na Ukrainę i wszyscy zwątpiliśmy w pokój i stabilność przyjętych praw moralnych, 23 kwietnia 2022 roku Rotary E-Club Poland  zorganizował spotkanie, które zaowocowało powstaniem piosenki „Wojna”. To było niezwykłe wydarzenie dla naszego Rotary E-Club Poland, a jego efekty do dziś napawają nas dumą. Bo to właśnie wtedy znana ukraińska artystka Ulia Lord, która jak miliony innych niewinnych osób musiała uciekać przed wojną, przyjechała do Krakowa, żeby stworzyć coś ważnego i pięknego w tych trudnych czasach.

Tak wspomina tę współpracę Mateusz Kuśmierek, członek Rotary E-club Poland, pisarz, dziennikarz i lider zespołu Antynomia, z którym Ulia głównie współpracowała przy tworzeniu protest songu „Wojna”: „Kiedy zadzwoniła do mnie Aneta Mioduszewska – Freundlich, President Rotary E-Club Poland, byłem akurat w krakowskim studiu nagraniowym MC2. Nagrywaliśmy wraz z zespołem Antynomia naszą pierwszą płytę. Aneta powiedziała mi, że w związku z tym, że gram w zespole, ma dla nas pewną propozycję. Zatrzymała się u niej na kilka miesięcy Ulia Lord, ukraińska piosenkarka, która napisała tekst antywojennej piosenki i szuka w Polsce kogoś, kto pomoże jej w stworzeniu aranżacji i zarejestrowaniu tego materiału. Niesamowity zbieg okoliczności!”

Panie się wcześniej nie znały. Aneta i jej rodzina, jak w tym czasie dziesiątki tysięcy innych Polaków, po prostu otworzyli dla Ulii i trzech innych członków jej rodziny swój dom, starając się stworzyć dla uciekających przed wojną ludzi bezpieczną przystań. Kiedy po paru dniach okazało się, że Ulia jest znaną piosenkarką, a dodatkowo przemiłym i otwartym człowiekiem, Aneta zaproponowała jej współpracę przy projektach charytatywnych Rotary E-club Poland, na co Ulia z entuzjazmem przystała.

Mateusz Kuśmierek dodaje, że: „Już w trakcie pierwszej rozmowy z Ulią miałem poczucie, że przed nami wyzwanie, które może sprawić, że wydarzy się coś wspaniałego i takiej współpracy potrzeba nam jak nigdy dotąd. I tak też się stało. Spotkanie z Ulią było dla nas niezwykle emocjonalnym i ciekawym doświadczeniem. Chyba właśnie dzięki tym emocjom udało nam się w jedno popołudnie zaaranżować cały utwór. Mieliśmy na początku tylko ukraiński tekst i muzykę, którą stworzyła Ulia, a ja dopisałem polską zwrotkę w dniu przyjazdu Ulii i Anety do Krakowa. Całą warstwę muzyczną pod nadzorem Ulii stworzyliśmy na miejscu, w piwnicy nieopodal krakowskich Plant, gdzie mieści się studio nagraniowe, które widziało wiele buntu, bo często gości zespoły punkowe. Miejsce i aura nam sprzyjały, widać było kotłujące się w nas uczucia i poczucie uczestnictwa w czymś niezwykłym, przy całym tragizmie okoliczności. Atmosfera była magiczna, jak ze snu albo z filmu o gwiazdach rocka. Wszystko to sprawiało, że improwizując znaleźliśmy szybko porozumienie i wspólny kierunek artystyczny. I tak powstała piosenka „Wojna”.”

W tym samym dniu udało się również nagrać teledysk do tego utworu, który dzięki pracy Ulii, jej przyjaciół, zespołu Antynomia, producenta Maksymiliana Czarneckiego oraz sprawującej nad wszystkim pieczę Anety Mioduszewskiej – Freundlich ukazał się niedługo po zakończeniu nagrania. W ten oto sposób piosenka będąca wyrazem niezgody na wojnę, okrucieństwo, ale też pełna nadziei na lepsze jutro i wiary w to, że istnieje jeszcze sprawiedliwość i że dobro w końcu zawsze zwycięża, „poszła w świat”. Dosłownie, bo dzięki transkreacji tekstu piosenki na język angielski, przez członkinię Rotary E-Club Poland Monikę Popiołek, to przesłanie dociera nie tylko do polskich i ukraińskich odbiorców. Utwór nadal cieszy się dużą popularnością i jesteśmy również dumni z faktu, iż zarówno Ulia Lord jak i Mateusz Kuśmierek cały czas wykonują go podczas różnych uroczystości i imprez charytatywnych, wspomagając w ten sposób Ukrainę.

Ulia Lord (która obecnie mieszka poza Polską, ale specjalnie w tym celu ponownie przyjechała do Warszawy) wraz z Mateuszem Kuśmierek wykonali „Wojnę” na żywo m.in. podczas dorocznego charytatywnego balu „Orła Białego” organizowanego przez Rotary E-Club Poland, który odbył się w dniu 11.11.2022r. w warszawskim hotelu Bristol. Tegoroczny Bal odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Ambasady Ukrainy i miał na celu zebranie funduszy na kolejny projekt niesienia pomocy ukraińskim dzieciom. Dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi z firmy Almatur oraz hojnym darczyńcom (głownie Newry Rotary Club z Irlandii i firmie memoQ), Rotary E-Club Poland zorganizował w 2022 roku wyjazdy wakacyjne dla 50 ukraińskich dzieci oraz imprezy integracyjne dla kolejnych 50. W roku 2023 Rotary E-Club Poland planuje ponownie zorganizować letni wypoczynek dla dzieci ukraińskich z domów dziecka na obszarach objętych działaniami wojennymi i obecnie prowadzi międzynarodową kampanię mającą na celu pozyskanie środków na ten cel.

W międzyczasie, utwór „Wojna” jest nadawany w polskich i ukraińskich radiostacjach i ciągle przypomina o tej tragicznej wojnie i jej skutkach oraz dodaje otuchy Ukraińcom i aktywistom pracującym na rzecz pomocy Ukrainie, co jest dla nas niezwykle inspirujące i motywuje nas do dalszej pracy społecznej. Ta piosenka to wyraz humanizmu, solidarności, przyjaźni i empatii – z rockowym pazurem, czyli efekt połączenia typowych wartości rotariańskich z odrobiną artystycznego, pięknego szaleństwa. Cieszymy się, że jako Rotary E-Club Poland mieliśmy możliwość niesienia pomocy naszym ukraińskim sąsiadom na różne sposoby, w tym między innymi, organizując niezwykłe spotkanie artystów, które zaowocowało powstaniem piosenki „Wojna” co z kolei wpisało się w szereg naszych projektów na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom realizowanych w 2022 roku w ramach akcji ‘Help Ukraine! The Future is Now!’ i nadal pomaga promować nasze podobne projekty dzieci zaplanowane na rok 2023.

Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do współpracy przy naszych projektach charytatywnych na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom!

Teledysk do piosenki „Wojna” można obejrzeć tutaj: https://bdnm.biglink.to/Wijna

Rotary E-Club Poland Team

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.