Polsko-ukraiński młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim

Polsko-ukraiński młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim
Siłą sprawczą i patronem rejsu był Rotary Club Szczecin wspierany przez Szczecińską Szkołę pod Żaglami i Centrum Żeglarskie. Polsko-ukraiński młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim odbył się w dniach 9-20 lipca 2022 roku.
Rejs rozpoczął się i zakończył w Centrum Żeglarskim nad Jeziorem Dąbie. Ze strony polskiej uczestniczyło w nim 15, a ze strony ukraińskiej 10 żeglarzy. Na apelu rozpoczynającym rejs, mostek Floty Pomerania IYFR obdarował nas ozdobną KRONIKĄ REJSU z wpisem, iż ma być przez nas wypełniona do ostatniej stronicy.
Płynęliśmy na ośmiu jachtach w mieszanych załogach, wachtach. Każda wachta przygotowywała samodzielnie śniadania i kolacje, obiady jedliśmy w barach, pizzeriach, rybodajniach. Komandorem rejsu był kpt. Jerzy Szwoch, w opiece nad młodzieżą pomagało mu dwoje wychowawców.
Uczestnicy rejsu po uroczystym apelu

Zaraz na początku potwierdziła się stara prawda, że pogodę należy chwalić po zakończeniu rejsu. Już pierwszego dnia w drodze do Trzebieży, na Roztoce Odrzańskiej, okazało się, że musimy zmienić plany i schronić się w Lubczynie. Dopiero następnego dnia udało się nam stamtąd dopłynąć do Trzebieży. Później było już łatwiej i bez kłopotów dotarliśmy do Nowego Warpna. W pięknym, zabytkowym ratuszu przyjął na nas burmistrz Jarosław Burba, a wieczorem w marinie mieliśmy okazję posłuchać Kazika Olszanowskiego, który mówił o przyrodzie Zalewu.

Postój w Trzebieży

Do Świnoujścia mieliśmy pomyślny wiatr, choć w Kanale Piastowskim, ze względu na obowiązujące przepisy, musieliśmy zrzucić żagle i płynąć na silnikach.

Zamierzaliśmy pójść morzem do Dziwnowa, niestety kilkudniowy silny wiatr znów pokrzyżował nam plany. W zamian zwiedziliśmy Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Fort Anioła, statek żaglowy „Kapitan Borchardt” i odwiedziliśmy w Wolinie wioskę Słowian i Wikingów.

Kanał Piastowski

 

Następnym naszym portem była Stepnica, gdzie w marinie odwiedził nas burmistrz Andrzej Wyganowski, od którego prócz zaproszenia do następnej wizyty, otrzymaliśmy piękne upominki.

18 lipca 2022 roku zacumowaliśmy w Marinie Grodzkiej w Szczecinie, gdzie młodzież miała okazję skorzystać z uciech wesołego miasteczka. Następnego dnia wieczorem uroczyście podsumowaliśmy obóz. W wręczaniu nagród ufundowanych przez Rotary Club Szczecin uczestniczył Komandor Floty Pomerania.

 

Rejs nam się udał. Podczas wieczornych zajęć młodzi śpiewali, uczyli się języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem komend żeglarskich. O tym, że nauczyli się podstaw żeglarskiego rzemiosła dowodzą spinakery jakie wszystkie jachty postawiły w drodze do Szczecina!

Mapa Rejsu

 

20 lipca po sklarowaniu jachtów przekazaliśmy dzieci w ręce stęsknionych opiekunów i o godzinie 14.00 obóz został rozwiązany. Umówiliśmy się, że we wrześniu, w Książnicy Pomorskiej pokażemy porejsową wystawę fotograficzną prezentującą prace młodych żeglarzy.

Niech ten rejs trwa jak najdłużej!

Maciej Krzeptowski, RC Szczecin

Fot. i grafiki z arch. Macieja Krzeptowskiego

Ulotka nt. Rejsu

Zobacz też

Zaproszenie na Konwencję Rotary w Calgary

Zaproszenie na Konwencję Rotary w Calgary

Drogi Rotarianinie, Droga Rotarianko, wyobraź sobie: majestatyczne Góry Skaliste, tętniące życiem Calgary i tysiące ludzi z całego świata, zjednoczonych w…

Żegnamy śp. doktora Antoniego Celmera

Żegnamy śp. doktora Antoniego Celmera

Odszedł śp. doktor Antoni Celmer. Założyciel Olsztyńskiego Klubu Rotary. Nestor wśród pastprezydentów klubu. Był dyrektorem Olsztyńskiej Polikliniki MSW i współzałożycielem…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.