Polsko-Turecka współpraca partnerska

Polsko-Turecka współpraca partnerska

W Gdańsku odbyło się spotkanie RC Gdańsk Centrum z tureckim klubem RC Agora Izmir. W  wydarzeniu wziął udział Prezydent RC Agora Izmir Abdülgani Değirmenci wraz z małżonką oraz prezydent Komitetów Międzykrajowych z Turcji Petek Evirgen, a także inni członkowie tych klubów. W spotkaniu uczestniczył także zastępca Gubernatora Dystryktu Zbigniew Borkowski i Prezydent RC Gdańsk Centrum Hasan Ciftci.

Głównym tematem spotkania było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy klubami. Obszarami zainteresowania partnerstwa będzie zacieśnienie wzajemnej współpracy. Już planowany jest wyjazd studyjny do Turcji, w ramach rewizyty – w marcu 2018 roku. Prezydent RC Gdańsk Hasan Ciftci zabiega także o utworzenie Komitetu Międzykrajowego Polska Turcja w bieżącej kadencji. W planach jest także stworzenie ogrodów dendrologicznych pod hasłem „Rotary friendship and peace arboretum”. Prezydenci klubów z Trójmiasta zadeklarowali współpracę z klubami Rotary z prowincji Izmir.

Izmir to nowoczesne miasto z bogatą historią. Należy do najbardziej liberalnych i proeuropejskich miast Turcji. Jest to położone na Wybrzeżu Egejskim, trzecie co do wielkości miasto Turcji oraz drugi, po Istanbule port morski. Zlokalizowane nad Zatoką Izmirską miasto jest podzielone na dziesięć okręgów metropolitalnych. Obecnie liczy ponad 4 mln. mieszkańców i jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Turcji.

Hasan Ciftci

RC Gdańsk Centrum
Fot. z arch. RC Gdańsk Centrum 
Na fot. głównym Prezydenci partnerskich Klubów podają sobie dłonie na znak przyjaźni i wzajemnej współpracy.

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.