Polsko – Indyjska Rotariańska Przyjacielska Wymiana

Polsko – Indyjska Rotariańska Przyjacielska Wymiana

W dniach od 28 stycznia do 11 lutego 2019 roku 10 osobowa grupa z Polski przebywała w dystrykcie 3202 w ramach rotariańskiej przyjacielskiej wymiany. Uczestnikami wymiany byli: Jerzy Jagoda z małżonką Mariolą z RC Wrocław, Eugeniusz Gorczyca z małżonką Krystyną z RC Warszawa Citi, Magdalena Huk z RC Olsztyn Varmia, Małgorzata Undziłło-Haverberg z RC Gdańsk Centrum, Andrzej Marchowski z małżonką Renatą z RC Jelenia Góra i Barbara Pawlisz z małżonkiem Krzysztofem z RC Sopot International.

Rotary w Indiach zajmuje drugie, po USA, miejsce na świecie pod względem liczebności członków. Przez lata w roli beneficjenta, teraz Indie są płatnikiem netto do Rotary Foundation. Rotary w Indiach jest silne, rozpoznawalne i wciąż się rozwija. Goszczący nas dystrykt 3202 obejmuje 105 klubów Rotary, 3000 członków i wkrótce zostanie podzielony na dwa odrębne. Wymiana doszła do skutku ze względu na wieloletnią znajomość z PDG Dr Georgem Sundararajem, którego kadencja gubernatora, tak jak moja, miała miejsce w roku RIP Raviego Ravindrana. 23 kwietnia br. PDG George Sundararaj przyjeżdża z delegacją swojego dystryktu do Polski, w ramach drugiej części wymiany przyjacielskiej.

W czasie dwutygodniowego pobytu odbyliśmy kilkanaście spotkań w klubach Rotary, zróżnicowanych pod względem wielkości, miejsca spotkań oraz stroju uczestników. We wszystkich klubach grano hymn Rotary, śpiewano hymn narodowy, czytano test 4 pytań, a spotkanie kończyło się wspólnym posiłkiem. Jako goście byliśmy uroczyście witani i proszeni o prezentację Polski, naszego Dystryktu i klubowych osiągnięć. Wielokrotnie śpiewaliśmy hymn narodowy i wymienialiśmy się proporczykami klubowymi. Zwiedziliśmy imponujące projekty realizowane przez kluby, które obejmują budowę ośrodków pomocy, szkół, domów, krematoriów a potem wieloletnie ich utrzymywanie. Poznaliśmy
dwóch kandydatów na gubernatora dystryktu, który zostanie wybrany w maju w drodze głosowania klubów on-line.

Na koniec pobytu uczestniczyliśmy w Konferencji Dystryktu, na którą zarejestrowało się 1500 uczestników. Wiele klubów nagrodzono za stuprocentową rejestrację członków. Gościem honorowym był Past Prezydent Ravi Ravindran, nasz dobry znajomy, który gościł w Polsce w 2016 roku. Wraz z małżonką Vanathy przylecieli ze Sri Lanki w uznaniu dokonań dla rotarian z dystryktu 3202 którzy po tragedii z sierpnia 2018, gdzie wskutek lawin błotnych wiele osób w Kerali utraciło swoje domy odbudowali wiele domostw a część nadal jeszcze odbudowują. Do akcji pomocy włączyło się wiele klubów, w tym RC Wrocław, który przekazał 5000 USD na odbudowę. Mówił o tym fakcie RI Dyrektor C. Baskar, przyjaciel RID Piotra Wygnańczuka, jak sam siebie określił. Miło było słyszeć serdeczne pozdrowienia od Raviego oraz innych oficerów RI, które tylko potwierdzały jak wielką sympatią cieszyła się nasza polska grupa.

Dla mnie ten wyjazd był nie tylko budowaniem przyjaźni międzynarodowej, ale również między nami, uczestnikami wyprawy z różnych klubów. Spędziliśmy razem 15 dni, przejechaliśmy 1700 km, razem zachwycaliśmy się urodą i smakami Indii, gościnnością, otwartością oraz rotariańskimi osiągnięciami naszych gospodarzy.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za ich aktywny udział, entuzjazm i wspaniałą atmosferę jaka panowała w grupie. To była prawdziwa, rotariańska inspiracja!

PDG Barbara Pawlisz, RC Sopot International
Rotary Friendship Exchange Chair

Fot. z arch. uczestników wyprawy

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.