Polscy Rotarianie z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji

Polscy Rotarianie z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji

W dniach 18 -22 kwietnia 2024 r. rotarianie z klubu Rotary Warszawa Fryderyk Chopin udali się na wizytę studyjną do swojego siostrzanego klubu Ankara Tandoğan Rotary Kulübü. W trakcie wizyty warszawscy rotarianie mieli okazję na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi w Turcji, które szczególnie dotknęło prowincję Hatay (około 160 km od syryjskiego Aleppo).

Podczas wizytacji szwalni, która była współfinansowana przez RC Warszawa Fryderyk Chopin odbyła się uroczysta konferencja prasowa z udziałem wszystkich zainteresowanych.

W czasie kilkudniowego pobytu miały miejsce m.in. uroczyste spotkanie klubów Rotary, kolacja u past gubernatora dystryktu, degustacje lokalnych potraw oraz wizyta w przestrzeni, gdzie ulokowano domki kontenerowe finansowane przez kluby Rotary z całego świata dokąd warszawscy rotarianie dostarczyli paczki z prezentami.

W  wizycie udział wzięli również Rotarianie z klubu Rotary Bernau Bei Berlin, którzy także współfinansowali projekt. Zawarte przyjaźnie pozwolą na dalszą współpracę i wspieranie ofiar trzęsienia ziemi w Turcji, czego przykładem jest prowadzona obecnie przez warszawski klub zbiórka na wyposażenie przestrzeni kuchennej w miejskim ośrodku w Hatay.

Tekst i fot. Paweł Śliwka i Michał Skup, RC Warszawa Fryderyk Chopin

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.