Polscy Rotarianie na motocyklach poszukiwani

Polscy Rotarianie na motocyklach poszukiwani

Stowarzyszenia to jedne z najstarszych i najbardziej popularnych instytucji rotariańskich. Paul Harris powiedział o nich “Fellowship is wonderful; it illuminates life’s pathway, spreads good cheer, and is worth high price.” („Stowarzyszenie jest wspaniałym odkryciem; oświetla drogę życia, zaraża pozytywnym nastawieniem i warte jest swej ceny”).

Międzynarodowe Stowarzyszenie Rotarian na Motocyklach (IFMR – International Fellowship of Motorcycling Rotarians) jest jednym z największych, zrzeszającym ponad 2.000 członków z 29 krajów. Istnieje 18 stowarzyszeń na świecie, między innymi w Australii, Brazylii, Ameryce Północnej, Indiach, Francji i Słowenii. Członkowie organizują rajdy zarówno w obrębie rejonów swojego zamieszkania, jak i zagraniczne. Czerpiemy w nich radość nie tylko z jazdy, ale i odkrywania nowych tras, uroczych miejsc, lokalnej kultury oraz zbieramy finanse na projekty socjalne. I wreszcie – budujemy nowe przyjaźnie podparte wspólną pasją.

Dla przykładu – Oddział Niemiecki, założony w 1999 roku, obecnie zrzesza 450 członków i właśnie opublikował plan 15 rajdów w 2018 roku. W każdym rajdzie bierze udział od kilkunastu do 50 motocykli. Większość lokalnych rajdów to przedłużone weekendy w rejonach niemieckojęzycznych, ale są też w planie dłuższe wyprawy – do Wielkiej Brytanii, Francji czy rajd po południowych rejonach Ameryki Północnej.

Teraz czas na Polskę! Chcemy pomóc naszym polskim kolegom założyć IFMR POLSKA, żeby realizować pasje motocyklowe we wspólnych rajdach.

Inauguracyjny rajd IFMR Polska jest już zaplanowany na 17-20 maja 2018 r. Nasz kolega Tomasz Wiszniewski z RC Bartoszyce–Lidzbark Warmiński poprowadzi nas przez piękne mazurskie trasy (po więcej informacji prosimy sięgać na https://www.facebook.com/groups/ifmr.org/).

W organizacji pomaga niemiecki oddział AGS (www.ifmr-ags.org), a na chwilę obecną swój udział w międzynarodowym rajdzie „Mazury Maj 2018” zgłosiło ponad 20 osób z Niemiec.

Poszukujemy większej liczby polskich Rotarian Motocyklistów zainteresowanych przyłączeniem się do nas i z pomysłami na wspólną organizację kolejnych rajdów w ramach nowo utworzonego Stowarzyszenia IFMR Polska.

Jeżeli macie ochotę na mnóstwo wrażeń w dobrym towarzystwie, odzywajcie się do Tomka (Tomasz Wiszniewski biurobart@biurobart.pl), Alexa (Alexander Heinelt emailbriefkasten38@gmail.com) i Joerna (Joern Ranke joernranke@yahoo.de) lub kontaktujcie się z nami przez stronę IFMR Polska na Facebooku.

Tekst i fot. Alexander Heinelt
RC Warszawa Goethe

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.