“Podaruj cząstkę siebie” 2017

“Podaruj cząstkę siebie” 2017

Na dzień dzisiejszy transplantologia jest nadal bardzo aktualnym tematem – jeżeli nie jeszcze bardziej. Co za tym idzie należy podejmować, jeżeli najwięcej dyskusji w tym obszarze. Dlaczego? Chociażby dlatego, że mało kto wie, jak w świetle prawa wygląda każdy z nas. Jesteśmy potencjalnymi dawcami. Coś takiego jak formalna zgoda na przeszczep narządów po śmierci nie istnieje, a same oświadczenia woli nie mają żadnej mocy prawnej. Są jedynie pretekstem do nawiązania rozmowy z bliskimi osobami. Dlatego właśnie Klub Rotaract Szczecin rozpoczął swoją inicjatywę na drodze szerzenia wiedzy transplantologicznej.

10 maja na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się akcja “Podaruj Cząstkę Siebie”, w której Szczeciński Klub Rotaract, razem ze Stowarzyszeniem „Życie Po Przeszczepie”, dołożył wszelkich starań, aby poszerzyć wiedzę młodych – ale także tych starszych – ludzi o transplantologii i jej unormowaniach prawnych.

Zależało nam również na nakłonieniu osób do rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi na ten temat. Co więcej oświadczenia woli rozchodziły się, jak ciepłe bułeczki! Razem z nami w akcję zaangażował się m.in. DKMS, który oczywiście pozyskiwał chętne osoby do zarejestrowania jako potencjalnych dawców szpiku. Była też możliwość oddania krwi. Żeby jednak wszystko nie było odbierane z przesadnym patosem, na miejscu pojawiły się także dzieci ze stargardzkiego przedszkola. Odbyły one szkolenia z ratownikiem. Chętnie robiły sobie zdjęcia z naszym rotaractorskim sercem.

Rotaract Szczecin bierze udział w akcji “Podaruj cząstkę siebie” już od 2 lat. Z największym rozmachem odbyła się pierwsza (dla RAC Szczecin) edycja, ponieważ równolegle organizowana była “Rotaractorska sztafeta życia”.

8 kwietnia 2016 roku, Rotaract miał ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Adrianą Szklarz – autorką książki pt. “Kobieta z męskim sercem”. Tłumaczyła ona m.in. jak należy interpretować sam tytuł, gdyż czytelnicy mieli różne teorie na ten temat, zwłaszcza na początku, kiedy książka pojawiała się w księgarniach. Bohaterką książki jest sama autorka – przeszczepiono jej męskie serce. Ciekawa jest sama historia powstawania dzieła, sięgająca 2002 roku. Wówczas autorka dowiedziała się o chorobie swojego serca. Jej synek, na moment zdiagnozowania u niej choroby, miał zaledwie 6 miesięcy. Walka była więc warta świeczki. Autorka skrupulatnie i szczegółowo przedstawiła najważniejsze wydarzenia z najtrudniejszego w swoim życiu okresu. Na przeszczep serca czekała 7 lat, bijąc tym samym rekord w oczekiwaniu na dawcę. Wiele osób miało łzy w oczach. Nawet samej autorce się to zdarzało. Koniec końców członkowie Rotaract Szczecin zamienili z Adrianą Szklarz więcej, niż przysłowiowe dwa słowa. Wyraziła sporą aprobatę dla Ogólnopolskiej Akcji Transplantologicznej Rotaractu – sama corocznie organizuje marsz im. Zbigniewa Religi.

„Ludzie łączą moje nazwisko z pierwszą transplantacją serca w Polsce. Ale wiem, że gdybym ja nie spróbował, to może cztery, a może pięć lat później inni zrobiliby tę operację. Jestem natomiast przekonany, że nikt nie zająłby się tworzeniem polskiego sztucznego serca. Gdybym nie walczył o stworzenie tego urządzenia, dziś kilkaset osób już by nie żyło, bo nie byłoby sztucznych komór, które uratowały im życie i zdrowie.”
~ Zbigniew Religa, źródło: „Człowiek z sercem w dłoni”

Słowa śp. prof. Zbigniewa Religi nie podlegają jakiejkolwiek dyskusji. Nie należy umniejszać ludziom, gdyż mamy wielu medycznych geniuszy – nawet w samej Polsce – a co dopiero na świecie. Operacje, o których dziś czytamy w internecie, prasie, czy po prostu słyszymy na co dzień, przerastają wyobrażenia najlepszych futurologów. W szpitalach dokonywane są cuda. Jednak czas w cytacie prof. Religi jest znaczący – tak w każdym innym przypadku, jak i w naszym życiu. W czasie tych może czterech, a może pięciu lat uratowano wielu pacjentów, którzy bez wcześniejszego dokonania profesora, zapewne mieliby znikome szanse na dalsze życie – jeżeli nie zerowe. Tym samym tropem poszedł Klub Rotaract Szczecin. Nie zajmuje się on stricte działalnością z tego zakresu i można byłoby przecież machnąć ręką i odpuścić sobie ten temat. Przecież inni się tym zajmą. Jeśli nie dziś to za może cztery, a może pięć lat. Jednak postanowili się zaangażować.

Klub Rotaract w Szczecinie działa z takim zapałem, jakby trzeba było coś zrobić na wczoraj, albo nawet na tydzień wcześniej. Na pierwszym spotkaniu, kiedy przedstawiono zarys projektu, wszyscy bez wyjątku wyrazili zainteresowanie tą inicjatywą. W życiu wystarczy tylko zrobić pierwszy krok. Za drugim zaczynamy się już napędzać jak śnieżna kula. Podobnie było z Ogólnopolską Akcja Transplantologiczną Rotaract. Wszystko zaczęło się od tego, że ktoś odważny przedstawił swój plan. Pomysł wszystkim się spodobał i w taki oto sposób odbyło się spotkanie z Adrianą Szklarz. Co będzie dalej?

Kamil Jan Żółkiewicz
Rotaract Szczecin

Fot. z arch. Rotaract Szczecin

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.