Pocztówka z Kenii

Pocztówka z Kenii

Afryka … pierwsze, co przychodzi nam na myśl to głód, bieda, choroby, brak wody pitnej… Tymczasem okazuje się, że skojarzania te nie są adekwatne w stosunku do Kenii.

Podróż do Kenii była moją pierwszą wyprawą na czarny ląd. Od dawna chciałam zobaczyć, jak wygląda życie w krajach trzeciego świata szczególnie, że jako Rotary wielokrotnie zdarza nam się pomagać mieszkańcom Afryki. Przed wylotem miałam w głowie obrazek niedożywionych dzieci, rodzin szukających wody pitnej i jedzenia.

Rzeczywistość okazała się inna. Z rozmów z lokalnymi mieszkańcami dowiedziałam się, że Kenia jest krajem rolniczym, tak więc nie ma głodu. Co więcej produkcja żywności jest na tyle duża, że transportuje się ją do innych krajów Afryki tj. Etiopia, gdzie faktycznie głód występuje. Ponadto rząd zapewnia ludziom wodę pitną w specjalnie rozstawionych baniakach przy drogach. Podstawą diety mieszkańców jest mąka kukurydziana oraz owoce i warzywa, które można zerwać z najbliższego drzewa czy palmy.

Rząd dba też o zapobieganie chorobom, chociaż problem malarii nadal istnieje. W Kenii nie ma problemu z porozumiewaniem się, językiem oficjalnym jest angielski, chociaż wszyscy używają suahili oraz swoich plemiennych dialektów. Szkolnictwo jest darmowe i obowiązkowe. Dzieci zaczynają edukację w wieku 4 lat i uczą się dwóch języków tj. angielskiego oraz suahili.

Krótko mówiąc gdybym miała stwierdzić, czy Kenia to biedny kraj powiedziałabym, że jest to raczej kwestia punktu odniesienia i definicji biedy. Dla nas standardem jest posiadanie w domu telewizora, dostępu do Internetu, lodówki czy poruszanie się samochodem. Biedny jest ten, kto nie ma co jeść, gdzie spać. W Kenii mało który dom ma podłączenie do prądu czy źródła bieżącej wody, chociaż, co ciekawe, telefon komórkowy najnowszej generacji ma każdy a dostęp do Internetu oraz sieci komórkowej jest lepszy niż w Polsce!

Kenijczycy żyją w zgodzie z naturą, która pomaga im przetrwać i cieszyć się tym, co mają. Zarabiają niewiele (około 150 dolarów na miesiąc), ale nie brakuje im pożywienia ani dachu nad głową. Czy można ich więc nazwać biednymi ludźmi? Każdy ma swój sposób na szczęście i nie zawsze są to pieniądze. I to jest piękne.

O działalności Rotary i Rotaract w Kenii

Kenia należy do Dystryktu 9212 (wraz z Sudanem płd, Etiopią oraz Erytreą) i liczy 61 klubów Rotaract. Podczas mojej wizyty w Afryce zostałam zaproszona na uroczyste przekazanie służby klubów Rotary i Rotaract w Mombasie. Poznałam członków 2 klubów Rotaract: RAC of Mombasa oraz RAC of Bahari Mombasa. Klub RAC of Mombasa powstał w 1972 roku, a więc dużo wcześniej niż pierwszy Rotaract w Polsce. W ostatnim roku klub ten przeprowadził akcję, której celem była renowacja jednej z sal szkoły w dzielnicy slumsów i przerobienie jej na bibliotekę. Obecnie Klub stara się pozyskać książki do biblioteki. Gospodarzem spotkania był klub Rotary Club of Mombasa, który obchodził swoje 75-lecie. Drugi z klubów Rotary obecnych na spotkaniu, RC of Bahari Mombasa jest fundatorem jednej ze szkól w Mombasie (2004-2005 rok) i ma w planach budowę kolejnej. Trzymamy kciuki!

Wszystkim myślącym o podróży do Afryki polecam wycieczkę do Kenii. Jest to bardzo ciekawy kraj, zachwyca przyrodą, pięknymi krajobrazami sawanny, lasów tropikalnych i turkusowego oceanu. Ludzie są bardzo życzliwi w stosunku do turystów, chętnie pomagają i zawsze robią to z uśmiechem na twarzy. Prawdą jest, że podróże kształcą a wycieczka do Kenii to znakomita lekcja tego, jak być szczęśliwym człowiekiem bez dobrodziejstw XXI wieku.

Anna Grzywacz, RAC Kraków-Wawel
DRR w kadencji 2018/2019

Fot. z arch. prywatnego Anny Grzywacz

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.