PDG Piotr Wygnańczuk członkiem Zarządu RI

PDG Piotr Wygnańczuk członkiem Zarządu RI

Decyzją Komitetu Nominacyjnego strefy 16 z dnia 15 września 2016 roku PDG Piotr Wygnańczuk z RC Gdynia został wybrany na członka Zarządu Rotary International na lata 2018-2020. Swoją funkcję zacznie pełnić od 1 lipca 2017 roku, jako członek Zarządu Elekt.

– To duże wyróżnienie dla naszego Dystryktu 2231 Polska, że będziemy mieli swojego reprezentanta w Zarządzie RI. – – powiedziała PDG Barbara Pawlisz, która była delegatką D2231 podczas obrad Komitetu Nominacyjnego w szwedzkim Malmo.

W naszej rotariańskiej rodzinie, wiele osób doskonale zna i ceni dużą wiedzę, empatię i życzliwość PDG Piotra Wygnańczuka. Jednak dzisiaj, dla przypomnienia, pokazujemy życiorys nowo wybranego członka Zarządu RI.

Urodzony 17.09.1940 roku w Ludwinowie, na Lubelszczyźnie, w pobliżu granicy z Ukrainą, absolwent Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W czasie studiów działał w organizacji studenckiej, będąc z jej ramienia szefem komitetu organizacyjnego Festiwalu Studentów w 1961 roku, a następnie kierownikiem najbardziej wówczas popularnego w Trójmieście klubu studenckiego „Kwadratowa”.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie zajmował się głównie negocjacjami technicznymi i finansowymi ze stoczniami krajowymi i zagranicznymi oraz nadzorem nad budową statków. M.in. w latach 1980-81, był kierownikiem nadzoru w Stoczniach La Ciotat i St.Nazaire we Francji, które budowały 4 statki conro dla PLO.

W roku 1988 został dyrektorem handlowym w szwajcarskiej firmie Planmarine na rynek polski i radziecki. W 1990 roku założył prywatną firmę Marcon oraz rozpoczął współpracę z firmą Alfa Laval, najpierw, jako jej przedstawiciel, a w 1993 roku utworzył Dział Morski w Gdyni.

W 2002 r. został dyrektorem generalnym firmy Alfa Laval Polska w Warszawie i przez 4 lata skutecznie nią zarządzał, uzyskując bardzo dobre wyniki finansowe. Po przejściu na emeryturę wrócił do Gdyni oraz rodzinnej firmy Izipak, zarządzanej przez jego syna Pawła, na stanowisko dyrektora finansowego.

Członkiem Rotary International jest od 1997 roku, najpierw w Klubie Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, gdzie przez 3 lata był bardzo skutecznym skarbnikiem, za co otrzymał pierwsze wyróżnienie PHF. Następne były związane z jego wpłatami na fundusz roczny oraz na Polio, a ostatni z 3 rubinami otrzymał od swojego obecnego Klubu.

W imieniu klubu gdańskiego prowadził wspólny projekt z klubami Rotary z Osnabruck (Niemcy), Angers (Francja) oraz Bamako (Republika Mali) dotyczący budowy trzech studni wody pitnej w Republice Mali, zakończony wizytą w tym kraju.
W 2001 roku był jednym ze współzałożycieli RC Gdynia oraz jego pierwszym prezydentem. Był również inicjatorem większości imprez teatralnych oraz wieczorów kolędowych organizowanych przez RC Gdynia.

Od 2006 był regionalnym przedstawicielem Gubernatora Dystryktu w okręgu pomorskim oraz warmińsko-mazurskim biorąc aktywny udział w rozmowach dotyczących rozwoju naszego dystryktu. W roku 2009-2010 był Przewodniczącym Komitetu Rozwoju, a rok później pełnił funkcję Gubernatora Dystryktu 2230.

W roku 2011-2012 był Przedstawicielem Gubernatora na Polskę, a od 2013 do 2016 był Zastępcą Koordynatora Rotary w strefie 16 odpowiedzialnego za rozwój członkostwa w Dystrykcie 2230. W tym czasie był współtwórcą wielu klubów Rotary działając, jako specjalny przedstawiciel Gubernatora. W 2014 roku został wybrany na Przedstawiciela Dystryktu 2230 w Radzie Legislacyjnej 2016 Rotary International. Obecnie pełni obowiązki Przewodniczącego Komitetu Rozwoju w nowym Dystrykcie 2231.

Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji rotariańskich w tym Konwencji Stulecia Rotary w Chicago w 2005 roku oraz wszystkich Instytutów Rotary Stref 15 i 16 od 2007 roku.

Zna język angielski, francuski oraz rosyjski. Lubi pływać a wolny czas spędza wraz z rodziną w starym siedlisku na Kaszubach. Żona Aleksandra, syn Paweł, troje wnucząt: Michał 29 lat, Aleksandra 18 lat oraz Kajetan 9 lat, dwoje prawnucząt: Julia 6 lat, Jakub 1 rok.

Sukces PDG Piotra Wygnańczuka jest tym większy, że przez wiele lat żaden z Polaków, nie pełnił tak wysokiej funkcji w Rotary International.

Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.