Pasieki bez barier

Pasieki bez barier

Podjętym ostatnio przez RC Zamość Ordynacki projektem jest założenie pasieki na dachu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zamościu. Wiemy przecież, że… kto ma pszczoły, ten ma miód. Ale nie tylko – i właśnie o to chodzi!

 

Pomysł założenia pasieki jest w pełni nowatorski. Wiąże się z hodowlą pszczół w warunkach miejskich, jest jednak znacznie szerszy, dotyczy bowiem osób niepełnosprawnych. W naszym kraju można spotkać ludzi z pasją zajmujących się pszczołami, lecz nie ma wśród nich wielu niepełnosprawnych. Zamierzamy utworzyć „Pasiekę bez barier”, w której będą mogły pracować osoby z niepełnosprawnościami, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Oczywiście bezpośredni kontakt z owadami będzie miał tylko koordynator projektu oraz zaprzyjaźniony specjalista pszczelarz pan Artur Rudy, który wolontarystycznie świadczy pomoc w tym przedsięwzięciu.

Pasieki są w wielu miastach w kraju – na dachu Sejmu w Warszawie czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, są też w ogrodach. W Krakowie od lat ule stoją w ogrodzie ojców kapucynów przy ulicy Loretańskiej, istnieje też pasieka w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego czy na dachu jednego z budynków AGH. Miejskie pszczelarstwo jest promowane na świecie niemal od trzydziestu lat. Jest też bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, a jego entuzjaści bez przeszkód działają także w Anglii, Francji, Włoszech, Danii, Austrii i Niemczech. Władze Zamościa również są przychylnie nastawione do tego rodzaju przedsięwzięć.

„Pasieka bez barier” to projekt wielozadaniowy i interdyscyplinarny. Nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, nie o sam miód tu chodzi. Spełnia bowiem kilka celów.

Po pierwsze #Ekologia – bo przecież wiemy o wielkim znaczeniu pszczół w ekosystemie a niestety ciągle docierają do nas wiadomości o zmniejszającej się populacji tych owadów. W ramach „Pasieki bez barier” dla uczestników programu prowadzone będą lekcje ekologii. Istotną częścią projektu jest edukacja, a więc budzenie świadomości, przekonywanie, że ludzie i owady mogą i powinny żyć obok siebie w zgodzie. Pszczołom miodnym (Apis mellifera) i dzikim zapylaczom takim jak trzmiele, bzygi czy pszczoły samotnice zawdzięczamy zapylanie roślin. Mamy dzięki nim około 80% żywności!

#Kolejny cel projektu to już konkretne zajęcia dla podopiecznych – przygotowanie uli, ramek, węzy i wreszcie coś najprzyjemniejszego – degustacja, porcjowanie i pakowanie miodu.

#Pasieka wyzwala coraz większe zainteresowanie uprawą roślin miododajnych. To także część założeń tego przedsięwzięcia. Miasto inwestuje w zieleń, a coraz częściej mówi się o kwietnych łąkach zamiast koszonych trawników. Będziemy więc namawiać do takiej właśnie uprawy zakłady zieleni miejskiej. Zapylane przez owady rośliny lepiej rosną i owocują oraz piękniej wyglądają.

Tak więc edukacja i promocja miejskiego pszczelarstwa to dwa ważne filary, na których wspiera się „Pasieka bez barier”. Pasieka została założona w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zamościu. Jej początek to 2 ule na dachu budynku. Dlaczego dachy? Ich powierzchnia jest wolna i niewykorzystywana przez ludzi. Wzorem światowych metropolii, takich jak Paryż, Nowy Jork, Wiedeń i Londyn chcemy oddać je w posiadanie pszczołom. Tu mają ciszę i spokój. Stąd mogą eksplorować okolicę w poszukiwaniu roślin miododajnych, których w mieście jest naprawdę dużo. Wystarczy wspomnieć akacje, lipy, klony, pigwowce, derenie, śnieguliczki, kasztanowce i drzewa owocowe z ogródków działkowych, także cenne dla pszczół rośliny takie jak lawenda, kocimiętka, zioła – szałwia, macierzanka i mięta. Jest też coraz więcej kwietnych łąk z chabrami, facelią, makami i ślazówkami. Rzadziej też niż na polach stosowane są pestycydy powodujące tragiczne zatrucia.

Fundusze na założenie pasieki zostały pozyskane od darczyńców. Głównym sponsorem jest nasz klub – RC Zamość Ordynacki. Dla nas samych to także promocja Rotary, organizacji, o której ciągle wie niewiele osób. Sfinansowaliśmy na początek zakup dwóch rodzin pszczelich i dofinansowaliśmy zakup dla nich uli wielkopolskich. W planach są kolejne działania związane z dalszym rozwojem pasieki. Będziemy się rozrastać!

Koordynator projektu, Stanisław Paweł Pilch

RC Zamość Ordynacki

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.