Podjętym ostatnio przez RC Zamość Ordynacki projektem jest założenie pasieki na dachu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zamościu. Wiemy przecież, że… kto ma pszczoły, ten ma miód. Ale nie tylko – i właśnie o to chodzi!
Pomysł założenia pasieki jest w pełni nowatorski. Wiąże się z hodowlą pszczół w warunkach miejskich, jest jednak znacznie szerszy, dotyczy bowiem osób niepełnosprawnych. W naszym kraju można spotkać ludzi z pasją zajmujących się pszczołami, lecz nie ma wśród nich wielu niepełnosprawnych. Zamierzamy utworzyć „Pasiekę bez barier”, w której będą mogły pracować osoby z niepełnosprawnościami, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Oczywiście bezpośredni kontakt z owadami będzie miał tylko koordynator projektu oraz zaprzyjaźniony specjalista pszczelarz pan Artur Rudy, który wolontarystycznie świadczy pomoc w tym przedsięwzięciu.
Pasieki są w wielu miastach w kraju – na dachu Sejmu w Warszawie czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, są też w ogrodach. W Krakowie od lat ule stoją w ogrodzie ojców kapucynów przy ulicy Loretańskiej, istnieje też pasieka w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego czy na dachu jednego z budynków AGH. Miejskie pszczelarstwo jest promowane na świecie niemal od trzydziestu lat. Jest też bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, a jego entuzjaści bez przeszkód działają także w Anglii, Francji, Włoszech, Danii, Austrii i Niemczech. Władze Zamościa również są przychylnie nastawione do tego rodzaju przedsięwzięć.
„Pasieka bez barier” to projekt wielozadaniowy i interdyscyplinarny. Nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, nie o sam miód tu chodzi. Spełnia bowiem kilka celów.
Po pierwsze #Ekologia – bo przecież wiemy o wielkim znaczeniu pszczół w ekosystemie a niestety ciągle docierają do nas wiadomości o zmniejszającej się populacji tych owadów. W ramach „Pasieki bez barier” dla uczestników programu prowadzone będą lekcje ekologii. Istotną częścią projektu jest edukacja, a więc budzenie świadomości, przekonywanie, że ludzie i owady mogą i powinny żyć obok siebie w zgodzie. Pszczołom miodnym (Apis mellifera) i dzikim zapylaczom takim jak trzmiele, bzygi czy pszczoły samotnice zawdzięczamy zapylanie roślin. Mamy dzięki nim około 80% żywności!
#Kolejny cel projektu to już konkretne zajęcia dla podopiecznych – przygotowanie uli, ramek, węzy i wreszcie coś najprzyjemniejszego – degustacja, porcjowanie i pakowanie miodu.
#Pasieka wyzwala coraz większe zainteresowanie uprawą roślin miododajnych. To także część założeń tego przedsięwzięcia. Miasto inwestuje w zieleń, a coraz częściej mówi się o kwietnych łąkach zamiast koszonych trawników. Będziemy więc namawiać do takiej właśnie uprawy zakłady zieleni miejskiej. Zapylane przez owady rośliny lepiej rosną i owocują oraz piękniej wyglądają.
Tak więc edukacja i promocja miejskiego pszczelarstwa to dwa ważne filary, na których wspiera się „Pasieka bez barier”. Pasieka została założona w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zamościu. Jej początek to 2 ule na dachu budynku. Dlaczego dachy? Ich powierzchnia jest wolna i niewykorzystywana przez ludzi. Wzorem światowych metropolii, takich jak Paryż, Nowy Jork, Wiedeń i Londyn chcemy oddać je w posiadanie pszczołom. Tu mają ciszę i spokój. Stąd mogą eksplorować okolicę w poszukiwaniu roślin miododajnych, których w mieście jest naprawdę dużo. Wystarczy wspomnieć akacje, lipy, klony, pigwowce, derenie, śnieguliczki, kasztanowce i drzewa owocowe z ogródków działkowych, także cenne dla pszczół rośliny takie jak lawenda, kocimiętka, zioła – szałwia, macierzanka i mięta. Jest też coraz więcej kwietnych łąk z chabrami, facelią, makami i ślazówkami. Rzadziej też niż na polach stosowane są pestycydy powodujące tragiczne zatrucia.
Fundusze na założenie pasieki zostały pozyskane od darczyńców. Głównym sponsorem jest nasz klub – RC Zamość Ordynacki. Dla nas samych to także promocja Rotary, organizacji, o której ciągle wie niewiele osób. Sfinansowaliśmy na początek zakup dwóch rodzin pszczelich i dofinansowaliśmy zakup dla nich uli wielkopolskich. W planach są kolejne działania związane z dalszym rozwojem pasieki. Będziemy się rozrastać!
Koordynator projektu, Stanisław Paweł Pilch
RC Zamość Ordynacki