Owocna współpraca z RC Catania Est

Owocna współpraca z RC Catania Est

W październiku 2017 roku została uroczyście podpisana umowa o współpracy między RC Warszawa Fryderyk Chopin a sycylijskim RC Catania Est.

W jej efekcie w lutym 2018 roku został zrealizowany jeden ze wspólnych projektów i w ramach koncertów urodzinowych Fryderyka Chopina przyleciał do Warszawy utalentowany pianista Daniele Costa z repertuarem maestro Vincenzo Belliniego.

Gośćmi na koncercie byli również Alessandro Fortini z RC Catania Est oraz przebywający w Polsce studenci Programu Wymiany Młodzieży.

Dokładna data urodzin Fryderyka Chopina do dziś jest kwestią dyskusyjną. Niektóre źródła podają 22 lutego, podczas gdy inne utrzymują, że urodził się 1 marca 1810 roku. Te sprzeczności stają się pretekstem do cyklicznego celebrowania urodzin wielkiego polskiego kompozytora aż przez 8 dni. Codzienne recitale wspaniałych artystów z całego świata promują polską kulturę i popularyzują wiedzę o Fryderyku Chopinie.

Po raz trzeci RC Warszawa Fryderyk Chopin wziął czynny udział w organizacji tego wydarzenia w ramach Festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina. Członkowie Klubu Rotary i Rotaract aktywnie włączyli się w przygotowanie wizyty i zapewnienie licznych atrakcji: spotkań, spacerów, zwiedzania Warszawy, muzeów, jak również morsowania w lodowatej wodzie. Był to pierwszy efekt współpracy Klubów, na mocy porozumienia podpisanego przez Prezydent Monikę Rosińską i Prezydenta Gregorio Mirone.

Dnia 7 kwietnia br. w ramach współpracy, odbyła się wizyta w Katanii polskiego pianisty Wojtka Kruczka, finalisty konkursu Chopinowskiego, który biorąc udział w koncercie, oczarował tamtejszą publiczność, grając utwory Fryderyka Chopina i promując na Sycylii jego muzykę.

Natomiast w maju br. do Warszawy przyleciała 14-osobowa delegacja z RC Katania Est. Rotarianie byli zachwyceni Warszawą, zielenią, polską kuchnią i historią. Odwiedzili Pragę, poznając klimatyczne miejsca tej dzielnicy i smaki starej Warszawy. Współpraca się rozpoczęła, teraz czas na rewizytę. Zachęcamy Kluby, które nie mają takich partnerskich relacji do działania w tym kierunku . W organizację wizyty z ramienia RC Warszawa Fryderyk Chopin najbardziej zaangażowani byli: Iwona Leśniewska, Aneta Mioduszewska, Dorota Komor, Paweł Rosiński, Michał Skup i Maciej Matwiejczuk.

Iwona Leśniewska, Monika Rosińska, RC Warszawa Fryderyk Chopin

Fot. z arch. RC Warszawa Fryderyk Chopin

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.