Osiem miesięcy pomocy

Osiem miesięcy pomocy

W marcu 2022 Rotary Club Szczecin przyjął, we współpracy z Klubami Rotary Szczecin Center oraz Rotary Club Stargard, około 120 uchodźców z Ukrainy. Były to, przede wszystkim, matki z dziećmi, ale też dwa domy dziecka z opiekunkami. Dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Zostali umieszczeni w trzech lokalizacjach w okolicach Szczecina oraz w mieszkaniach członków naszego klubu. Zapewniliśmy im zakwaterowanie, wyżywienie, ubranie, opiekę medyczną i naukę w szkole. Do dzisiaj na naszym oraz Rotary Club Stargard utrzymaniu pozostaje ponad 40 uchodźców. Pomagamy im we wszystkim, ostatnio zaopatrzyliśmy ich między innymi w 17 nowych laptopów przeznaczonych przede wszystkim do zdalnej nauki.

Również w marcu 2022, we współpracy z Lions Club Hobro wysłaliśmy 3 grupy uchodźców z Ukrainy do Danii – 112 osób. Były to tylko matki z dziećmi.

I jeszcze w marcu 2022, tym razem we współpracy z klubem Rotary z Nijmegen, wysłaliśmy do Holandii grupę 20 matek z dziećmi. Podczas tych wszystkich działań mogliśmy się przekonać czym jest Rotary. Tradycyjnie już grupę tę pilotował z Ukrainy do Polski Rysiek Łuczyn z RC Zamość Ordynacki. Dzięki Radkowi Skwarskiemu z RC – Wrocław Panorama zorganizowaliśmy im nocleg w hotelu Radisson we Wrocławiu. Z Wrocławia zostali zabrani przez rotarian z Nijmegen i pod ich opieką dojechali do centrum kryzysowego w Holandii. A wszystko to ze względu na okoliczności w trybie awaryjnym, przez telefon, koordynował klub Rotary Szczecin. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca rotarian i wzajemne do siebie zaufanie.

W marcu 2022 rozpoczęliśmy kolejny projekt, a mianowicie dostarczanie żywności i chemii gospodarczej do punktów przyjęcia i wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy mieszkających czasowo w Szczecinie. Zdecydowaliśmy się na zaopatrywanie tych punktów po wizji lokalnej przeprowadzonej przez nasze koleżanki, które zobaczyły jak ukraińskie matki z dziećmi i często odchodzą z tych miejsc głodne i z pustymi rękami. Projekt ten realizujemy do dzisiaj.

W kwietniu rozpoczęliśmy nowy projekt, a mianowicie transport darów, przede wszystkim żywności, dla mieszkańców Ukrainy. Akcja ta jest realizowana, naszym transportem, do dzisiaj. Oprócz żywności zawieźliśmy też do Ukrainy:

  • apteczki pierwszej pomocy ( 70 sztuk), wyposażone między innymi w specjalistyczne opatrunki do hamowania krwotoków i opatrywania ran postrzałowych
  • 300 karimat, 150 saperek, 250 sztuk pasty do zębów i 100 kg proszku do prania
  • 500 zestawów przyborów szkolnych dla uczniów z rejonu Buczy
  • a także pozdrowienia/kartki od ukraińskich dzieci będących pod nasza opieką

Zorganizowaliśmy również jednorazowe wydarzenia:
1 maja koncert w teatrze lalek Pleciuga pt. „Ukraińcy Ukraińcom”. Na koncercie tym wystąpił miedzy innymi Teatr Dziecięcy Dija z Kijowa.
W lipcu 2022 ukraińsko – polski 12 dniowy młodzieżowy, szkoleniowy obóz żeglarski po Zalewie Szczecińskim pod kapitańskim okiem członka naszego klubu Macieja Krzeptowskiego.

Ponadto przygotowujemy też pomieszczenia do przyjęcia dodatkowo około 30 uchodźców – spodziewamy się ich nowej fali zimą. W zależności od sytuacji na froncie prognozowane jest przvbycie do Polski nawet do kilku kolejnych milionów uchodźców.

Do tej pory na opisane powyżej działania wydaliśmy prawie 170 000 EURO. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, w tym dystryktu i innych klubów Rotary. Na bieżąco informujemy o tych działaniach na facebooku – https://www.facebook.com/RotaryClubSzczecin.

Aktualnie zajmujemy się dramatyczną prośbą z Buczy o dostarczenie agregatów prądotwórczych. Kupiliśmy już 3 agregaty za ponad 25 000 zł i zamówiliśmy następne 10 sztuk w Niemczech za ponad 24 000 EUR. Po 15 listopada dostarczone zostaną do Szczecina, a potem już naszym transportem pojadą do Buczy. Na realizację tej prośby nie byliśmy przygotowani finansowo, ale mamy nadzieję, że i tym razem wesprą nas rotarianie z innych klubów.

Leszek Zdawski, Rotary Club Szczecin

Fot. z arch. RC Szczecin

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.