ORP Błyskawica dla niewidomych

ORP Błyskawica dla niewidomych

24 czerwca na molo południowym w Gdyni, uroczyście odsłonięto wykonany z brązu model ORP Błyskawica. To już piąta makieta w Trójmieście w ramach programu RC Gdańsk Sopot Gdynia „Zobaczyć świat rękoma”.

Makieta jest wykonana z brązu i w skali 1:50 dokładnie odzwierciedla swój pierwowzór. Długi na nieco ponad 2 metry model ORP Błyskawica został odlany w pracowni artystycznej Wysoccy we Wrocławiu. Okręt Błyskawica jest jedną z wizytówek miasta Gdynia. Oryginał został zbudowany dla Marynarki Wojennej w latach 1935-37 przez angielską stocznię Samuela White’a w Cowes. Był wówczas jednym z najnowocześniejszych i najlepszych okrętów na świecie. „Błyskawica” uczestniczyła w II wojnie światowej od jej początku do samego końca. Nazywana była „Lucky ship”, gdyż ze wszystkich akcji bojowych wychodziła zwycięsko. Za zasługi okręt odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Virtuti Militari, Medalem „Pro marin ostro”, Medalem „Pro Memoria” i Medalem „Maritime Heritage Award”.

RC Gdańsk Sopot Gdynia od 2012 roku realizuje program dla osób niewidomych „Zobaczyć Świat Rękoma” polegający na budowie makiet z brązu najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Dzięki rotarianom w Trójmieście stoją już repliki Żurawia, Bazyliki Mariackiej, Ratusza Głównego Miasta i pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

Powstanie makiety ORP Błyskawica wsparli członkowie RC Gdynia, RC Gdańsk Sopot Gdynia oraz Lions Club Gdynia a także gdyński OPEC, EDF i inne firmy oraz osoby prywatne.

Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum
Fot. Maciej Kosycarz /www.kfp.pl

źródło: https://www.facebook.com/RotaryClubGdanskSopotGdynia/?fref=ts

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.